Sud BiH nedavno je donio pravomoćnu presudu u korist Udruge filmske industrije (UFI) čime je objašnjeno da su jedini ovlašteni za prikupljanje i zaštitu autorskih prava u oblasti reemitiranja atraktivnih TV sadržaja, uključujući i filmove na svim kanalima koji se reemitiraju u BiH, piše Večernji list BiH.
Prava potrošača
Udruga filmske industrije, potvrdio nam je Josip Merdžo, direktor Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, jedini je vlasnik licencije za prikupljanje naknada u audiovizualnom reemitiranju i kao takva zastupa prava za emitiranje sadržaja TV kuća čije programe kabelski operatori u BiH reemitiraju.
Nakon ove pravne bitke iz UFI-ja najavljuju borbu protiv kabelskih operatora koji, kako tvrde, godinama krše članak 30. Zakona o autorskim pravima po kojemu su dužni isporučiti nemodificiran signal, što znači da ne bi smjeli zatamnjivati TV sadržaje koje reemitiraju.
Dugogodišnja praksa zatamnjivanja atraktivnih TV sadržaja, iako im se plaćaju usluge, izaziva negodovanje pretplatnika. Čašu nezadovoljstva prelila je činjenica da je jedan dio njih nedavno povećao cijenu pretplate pravdajući je uvođenjem novih kanala.
“Uvode nove kanale koje nitko ne gleda, a one koje želimo gledati zatamne. Ne trebaju mi novi, nemojte mi zatamnjivati postojeće kanale za koje vam plaćam, rekao sam im”, kaže jedan pretplatnik s područja središnje Bosne. “Svi koji se žale na kabelske operatore zbog zatamnjenja sadržaja u pravu su jer se krše njihova prava.
Nakon presude protiv UFR-a idemo u pravnu bitku protiv kabelskih operatora, najprije zbog TV kuća, čija prava zastupamo, i pretplatnika koji trpe jer kabelski operatori ne plaćaju kolektivna autorska prava. Očekujemo reakciju državnih institucija, prije svih Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Odjela za emitiranje koji izdaje dozvole kabelskim operatorima”, kaže Antonio Beus, predsjednik UO UFI-ja. U RAK-u odbacuju odgovornost za zatamnjenja.
“Pružatelji usluga distribucije, u skladu s pravilom, jedino su u obvezi distribuirati programe svih triju javnih RTV servisa, kao i programe iz zemaljske radiodifuzije koji su licencirani u BiH, a čija zona pokrivanja se nalazi u zoni telekomunikacijske mreže korisnika dozvole za distribuciju.
Distribucija svih ostalih programskih sadržaja isključivo ovisi o komercijalnim interesima korisnika dozvole, kao i mogućnosti reguliranja autorskih prava svakoga pojedinačnog programskog sadržaja u okviru stranih TV kanala.
Svjesno idu na sud
RAK nema nadležnosti omogućiti ili onemogućiti prijam signala bilo koje TV kuće ni zabraniti distribuciju određenih sadržaja. Većina ugovora koji su kabelski distributeri potpisali sa stranim TV kućama sadrži klauzulu po kojoj vlasnici programskih sadržaja ili njihovi ovlašteni zastupnici obavještavaju kabelske distributere o obvezi zatamnjivanja programa za koji nemaju riješena prava za BiH”, navedeno je u odgovoru iz RAK-a na pitanja zašto kao regulatori dopuštaju zatamnjenje atraktivnih sadržaja.
Pitanje za koji iznos je oštećena BiH jer kabelski operatori ne izmiruju autorska prava, ostalo je bez odgovora. “Veliki operatori svjesno idu na sud. Tako žele prisiliti kolektivne organizacije za zaštitu autorskih prava na prihvaćanje niskih naknada”, kažu iz UFI-ja. Zbog svega trpe pretplatnici, TV kuće i država. •