Nakon dvije godine obavljanja dužnosti

Primopredaja dužnosti kontakta veleposlanstva NATO-a u BiH

adasd
25.01.2017.
u 14:08

 Nakon dvije godine obavljanja dužnosti kontakt veleposlanstva NATO-a u BiH, britansko veleposlanstvo predala je danas tu dužnost slovačkom veleposlanstavu.

Osmišljeno je to da podrži bh. vlasti u procesu aktivacije Akcijskog plana članstva BiH, po zahtjevu Predsjedništva BiH iz 2010. godine, a Ujedinjeno kraljevstvo obavljalo je sa zadovoljstvom tu ulogu.

Tako je britansko veleposlanstvo u Sarajevu, u protekle dvije godine, zajedno s lokalnim i međunarodnim partnerima razgovarala s građanima širom BiH da bi im pomogla da bolje shvate prednosti bliže suradnje s NATO-om i odgovorila na njihova pitanja. Ta aktivnost je uključivala redovne intervjue za medije, kao i javne rasprave u Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Mostaru i Trebinju, te Facebook razgovor uživo.

Na današnjoj ceremoniji primopredaje dužnosti u Domu oružanih snaga BiH u Sarajevu, britanski veleposlanik Edward Ferguson okarakterizirao je to kao priliku da od građana čuje mišljenje o NATO-u.

- Jasno je da je to pitanje o kome mnogi imaju snažne osjećaje, bilo da su za ili protiv članstva u NATO, ključ je u nastavku razgovora zbog toga što odluku o tome da li tražiti članstvo u NATO savezu ili ne mogu donijeti samo vođe i građani ove države, a ne NATO ili Rusija ili bilo ko drugi. Dotad postoji mnogo toga što NATO može uraditi da pomogne Oružanim snagama BiH i sigurnosnim agencijama da bi postale još efikasnije - bilo da je to prilikom spašavanja života nakon prirodnih nesreća, borbe protiv terorizma i cyber kriminala ili doprinoseći mirovnim operacijama u inostranstvu - naglasio je.

Podsjetio je da se, u regiji, Crna Gora sprema da zauzme mjesto uz Hrvatsku, Sloveniju i Albaniju kao 29. NATO saveznica. A Srbija je, iako vojno neutralna, zainteresirana da iskoristi prednosti bliže suradnje s NATO-om.

- BiH također može iskoristiti ove prednosti i nadam se da će Pregled obrane poslužiti kao okvir za veći razvoj i produbljenje partnerstva s NATO-om - istaknuo je.

Slovački veleposlanik Jan Pšenica je rekao da će Slovačka ponuditi svoje iskustvo u transformaciji obrambenih struktura i šire, u reformi sigurnosnog sektora. Veleposlanstvo planira da podstiče i doprinosi javnoj diskusiji o sigurnosnim prijetnjama i načinima na koje ih države, pojedinačno ili zajednički, mogu riješiti.

- Stručnjaci i službenici vlade, ali i nevladinih organizacija su već izrazili svoju zainteresiranost da sudjeluju u aktivnostima javne diplomacije - kazao je.

Komandantica NATO štaba u Sarajevu brigadna generalica Giselle Wilz kaže da joj je, za vrijeme mandata na toj funkciji, postalo jasno da je kontakt veleposlanstva NATO-a integralni dio napora NATO-a ovdje u BiH.

- Naš rad sa BiH po pitanju reformi odbrane i sigurnosnog sektora, kao i na zadacima Partnerstva za mir je složen i pun izazova. Ali, više od toga, ne postoji veći izazov od stvaranja stvarnog javnog prostora za razgovor o tim pitanjima da bi se iskreno razgovaralo o tome koje su prednosti partnerstva BiH sa NATO-om, i iskreno se nadam, članstva u NATO - kazala je.

Kontakt veleposlanstva NATO-a podržavaju aktivnosti Saveza u partnerskim državama i pomažu s radom u oblasti javne diplomacije. Pomažu Savezu u kontaktima s javnosti, političkim poslovima i sigurnosnim politikama i njihovi mandati traju dvije godine.

Britansko veleposlanstvo je, u ulozi kontakt veleposlanstva NATO-a, radila sa bh. vođama i Oružanim snagama BiH da bi podržala napredak BiH ka NATO. Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo kontakt veleposlanstva NATO-a u BiH od januara 2015. godine do siječanja 2017. godine. Idući kontakt veleposlanstva NATO-a u BiH je Republika Slovačka.

Pogledajte VIDEO

Preuzmite VIDEO

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije