Ministarstvo unutarnjih poslova Zapadnohercegovačke županije nastavlja ulagati sredstva i napore u mjere prevencije koje dovode do veće sigurnosti stanovništva na njezinu području. Jedna od tih mjera je i videonadzor općine Ljubuški koji je jučer službeno pušten u rad. Riječ je o projektu vrijednom 150.000 konvertibilnih maraka plus PDV, za koji su sredstva osigurana iz proračuna Zapadnohercegovačke županije, piše Večernji list BiH.
Naime, u planu javnih nabava Ministarstva unutarnjih poslova Zapadnohercegovačke županije za 2018. planirano je instaliranje videosustava u ovoj općini te su sukladno tome i osigurana sredstva.
Vlada prepoznala projekt
- Ovom prigodom želio bih zahvaliti Vladi Zapadnohercegovačke županije, a u prvome redu predsjedniku Zdenku Ćosiću i dopredsjedniku Vlade i ministru financija Toniju Kraljeviću što su prepoznavanjem ovog projekta i osiguranjem sredstava za njegovu realizaciju omogućili policijskim službenicima našeg MUP-a učinkovitiji i operativniji rad, a samim time i podizanje sigurnosti svih stanovnika naše županije - poručio je ministar unutarnjih poslova Zapadnohercegovačke županije Zdravko Boras prigodom jučerašnjeg službenog puštanja u rad spomenutog videosustava. Podsjetio je na činjenicu kako je po izdvajanju sredstava u proračunu za 2018. godinu raspisan javni natječaj za instaliranje videosustava u općini Ljubuški, gdje je najbolju ponudu imala tvrtka Kamir iz Širokog Brijega. Važno je naglasiti kako je riječ o internome sustavu, odnosno kako mu se ne može pristupiti preko interneta, čime se sprječava eventualna mogućnost zlouporabe podataka. Također, postavljanju sustava prethodila je odluka Općinskog vijeća Ljubuški koja je donesena u suradnji s načelnikom Nevenkom Barbarićem. U spomenutoj odluci tako stoji kako se sustav videonadzora u općini Ljubuški postavlja isključivo radi povećanja sigurnosti, zaštite građana i imovine, prevencije i sprječavanja kriminalnih radnji, provođenja policijskih poslova rasvjetljavanja počinitelja prekršaja, odnosno kaznenih djela, kontrole prometa u pokretu i mirovanju, kao i sigurnosti svih sudionika u prometu.
U odluci se također navodi kako će videonadzor biti postavljen uz prometnice i na druge javne površine na prikladnim mjestima, odnosno lokacijama određenim aktom kontrolora koji će obavljati videonadzor, te da je sustav videonadzora u vlasništvu MUP-a. Važno je naglasiti kako je odluka donesena u skladu sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka te da je sličan videosustav prije nekoliko godina postavljen na području Grada Širokog Brijega.
- Praksa videonadzora iz Širokog Brijega pokazala je koliko on pomaže smanjenju kaznenih djela, kao i razotkrivanju počinitelja težih kaznenih djela - objasnio je tom prigodom ravnatelj policije Zapadnohercegovačke županije Milan Galić.
Plan za Grude i Posušje
Iz Ministarstva unutarnjih poslova najavili su kako imaju u planu sustav videonadzora proširiti i na preostale dvije općine - Grude i Posušje. Iz tog Ministarstva još su jednom naglasili kako ni s jednom od mjera koje donose nemaju namjeru djelovati represivno, nego je cilj prevencija kaznenih dijela. Tu tvrdnju potkrijepili su i konkretnim podacima. Uvođenje sustava RENATA te postavljanje radarskih kućišta rezultirali su smanjenjem broja smrtno stradalih osoba za čak 56 posto. Naime, u 2016. godini na prometnicama Zapadnohercegovačke županije smrtno je stradalo 16 osoba, a u 2018. sedam. Postavljanjem većeg broja radarskih kućišta smanjen je i broj izrečenih kazni vozačima. U 2016. godini vozačima u ZH županiji izrečena je 1,1114.701 marka kazni, od čega su naplaćene 564.863 KM, dok je prošle godine izrečeno 783.514 KM kazni, od čega je naplaćeno svega 294.638 KM.•