U BiH sve više i siromašnih radnika

S plaćom od 400 KM u kategoriji siromašnih

'siromastvo'
Foto: ''
14.12.2013.
u 10:23

Siromaštvo s godinama nije opalo, naprotiv...

Na prostoru BiH u 2011. godini bilo je skoro 180.000 siromašnih kućanstava, što čini 17,2% od ukupnog broja kućanstava, odnosno skoro 570.000 siromašnih stanovnika (17,9 posto od ukupnog broja stanovnika), pokazali su rezultati istraživanja koji su rađeni za potrebe Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi, čiji su dijelovi ustupljeni Večernjaku.

Najviše siromašnih u RS-u

Siromaštvo je najizraženije u Republici Srpskoj, gdje je siromašno svako peto kućanstvo, a najmanje izraženo u Distriktu Brčko BiH gdje se u riziku siromaštva nalazi svako osmo kućanstvo. U FBiH, od 100 kućanstava siromašno je 16 osoba. U usporedbi s 2007. godinom ne primjećuju se značajnije razlike u veličini siromaštva na državnoj i entitetskoj razini. Iznimka čini Distrikt Brčko BiH koje je od najsiromašnijeg postalo najmanje siromašno područje u BiH. Kad se analizira profil siromaštva u FBiH, kao i na državnoj razini, najsiromašnija su kućanstva s pet i više članova, samohrani roditelji i starija jednočlana kućanstva. Zabrinjavajuće je da, kako i u 2007. godini, tako i u 2011. godini stopa siromaštva raste s povećanjem broja djece u kućanstvu bez obzira koja metoda se za mjerenje siromaštva prilikom istraživanja koristila. Sve veći broj građana koji “upadaju” u zonu siromaštva ostvaruje mjesečna primanja između 300 do 400 KM. Radi se mahom o jednom zaposlenom članu obitelji koji je uglavnom zaposlen kod privatnika koji mu skoro tradicionalno ne uplaćuje ni doprinose ni osiguranje. Najugroženijia kategorija stanovništva su umirovljenici, čija primanja nisu dostatna za normalan život. Omer Omerefendić, predsjednik Saveza umirovljenika FBiH, tvrdi kako većina njihove populacije prima ispod 310 konvertibilnih maraka mirovine. “Unazad 15 godina odnos plaća i mirovina u našoj zemlji je 42 posto (plaće) i 39 posto (mirovine). Normalno bi bilo da to bude 55 posto i 50 posto”, ističe Omer Omerefendić.

Kompletan članak čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista...

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?