Javna ustanova za medicinsku rehabilitaciju i topličko liječenje Reumal iz Fojnice jedan je od rijetkih primjera ustanova u tzv. državnom vlasništvu, koje su ne samo preživjele proces tranzicije, već su i u novim uvjetima poslovanja nastavile putem uspješnog poslovanja, ulaganja te otvaranja novih radnih mjesta. Budući da zdravstvene ustanove ne podliježu privatizaciji, u Reumalu privatizaciju nisu ni čekali. A nisu čekali ni bilo čiju pomoć, piše Večernji list BiH.
Uspješno poslovanje
Nakon rata krenuli su s radom. Broj zaposlenih s prijeratnih 140 u međuvremenu povećao se na skoro 400. Raspolažu s 530 ležajeva na odjelima za fizikalne, kardio, neuro te posebnu i dječju terapiju. Početak 2016. u Reumalu je započeo investicijama oko pet mil. KM. Obnavljaju se smještajni i ugostiteljski kapaciteti izgrađeni 1979., novi izgled dobila je i recepcija, gradi se novo dizalo, bazen. Po riječima Jakova Gavrana, predsjednika UO, ulaganjima je prethodio niz poslovnih poteza menadžmenta. Riješili su višegodišnju dvojbu s osnivačkim pravima te ih, nakon lutanja po različitim razinama vlasti, ponovno vratili u općinu Fojnica koja ih, kažu, najbolje razumije. - U proteklih godinu dana imali smo 22 sjednice UO na kojima smo donijeli 44 odluke i to jednoglasno. Plod takvog rada su i ulaganja koja trenutačno realiziramo, kaže Gavran. Što je još važnije, osim menadžmenta, radom Reumala zadovoljni su i gosti. Među njima zatekli smo i Žarka Beloševića, predsjednika Matice umirovljenika Splitsko-dalmatinske županije. Već nekoliko godina u Fojnicu dovodi organizirane skupine umirovljenika iz rodnog Omiša i cijele županije, a oni su tek jedna od skupina umirovljenika iz RH, redovitih gostiju.
Zadovoljni gosti
- Ovdje sam 7. godinu zaredom. To najbolje potvrđuje koliko smo zadovoljni uslugom i susretljivošću osoblja. Zbog toga se u Fojnici više i ne osjećam gostom, kaže Belošević. Redoviti gosti su i organizirane skupine iz Slovenije koje privlači pristupačna cijena. Dolaze i gosti iz Libije sukladno sporazumu s Libijskim odborom za brigu o ranjenicima, gosti iz zemalja Beneluxa, potom s Blistog istoka koji ljeta provode u Fojnici. - Ipak, među najbrojnijim gostima su domaći koje nikako ne treba zaboraviti. Ono što je gostima iz inozemstva posebno zanimljivo jest mogućnost obilaska drugih lokacija. Umirovljenici iz RH, recimo, rado odlaze u Sarajevo, Visoko te Vitez, dok su omiljena odredišta Slovenaca Mostar i Međugorje, kaže Mersida Bureković, stručna suradnica za prodaju i marketing. Uz Reumal posljednjih godina niču i privatni turistički kompleksi čije kapacitete unajmljuje i Reumal, a surađuje i s ostalim turističkim djelatnicima u Fojnici koji njihovim gostima imaju mogu što ponuditi, od vjerskog, do seoskog turizma. - Mi želimo da naši gosti odu zadovoljni iz Fojnice i BiH, a ne Reumala. Oni često posjećuju Franjevački samostan, ali i sve druge sadržaje koje im nudi ne samo Fojnica, već i mjesta i gradovi koji su u našoj blizini, tako da kroz njihov boravak u Reumalu, zapravo, potičemo razvoj turizma cijele regije, ali i BiH, kazao je Eldan Lokmić, direktor Reumala.
Od menadžmenta poduzeća očekuje se i prikladna nacionalna zastupljenost zaposlenih. Direktor Lokmić tvrdi da nitko od prijeratnih djelatnika nije oštećen, ili je dobio otpremninu ili mu je uvezan staž...