Povjerenstvo za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk donijelo je odluku o objavljivanju popisa s podacima o 1562 žrtve iz Drugog svjetskog rata i poraća, piše Večernji list BiH.
Groblje mira - Bile
Odluka o objavljivanju popisa donesena je na sjednici koju je sazvao Slaven Markota, predsjednik Povjerenstva, a od samog utemeljenja jedna od glavnih zadaća Povjerenstva bila je prikupiti podatke o nastradalima s područja općine Čitluk i mjestima stradanja kako bi se žrtvama mogla odati zaslužena počast.
Projektom memorijalnog Groblja mira – Bile predviđeno je da se svakoj hrvatskoj žrtvi podigne bijeli križ, neovisno o tome gdje je osoba ubijena, nestala ili gdje je pokopana. U sveobuhvatnim planovima za izgradnju Groblja mira predviđeno je polje posvećeno žrtvama s područja općine Čitluk. Kroz rad Povjerenstva evidentirani su podaci o ukupno 1562 žrtve, a prilikom sačinjavanja popisa u obzir su uzeti podaci koje je prikupilo Povjerenstvo te svi podaci koji su zabilježeni u broćanskim župama i drugim dostupnim vjerodostojnim izvorima. Odluka o objavljivanju popisa donesena je kako bi svi prikupljeni podaci bili dostupni broćanskoj javnosti. Samim time otvara se mogućnost i za prijavu dosad neevidentiranih žrtava, kao i za eventualne izmjene i nadopune prikupljenih podataka o žrtvama. S tim u svezi cjelokupna javnost, uz objavu popisa na službenoj internetskoj stranici Općine Čitluk, bit će obaviještena preko informativnih letaka koji će biti distribuirani u svim župama na području općine Čitluk. Dio informativnog letka je i uputa o uplati za postavljanje križa na Bilima za članove vaših obitelji. Novčani iznos za podizanje jednoga križa je 200 KM. Iz Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk objasnili su kako je u slučaju pronalaska netočno navedenog podatka, bilo da je pogrešno upisanom imenu oca, godina rođenja i nestanka ili stradanja žrtve, potrebno kontaktirati predsjednika mjesne zajednice, koji će nakon toga obavijestiti članove Povjerenstva ili se za eventualnu izmjenu obratiti članovima Povjerenstva u općini Čitluk.
Cilj da popis bude točan
- Postoji mogućnost da je neka žrtva izostavljena s popisa i tu dajemo mogućnost da se ta nepravda ispravi. Kroz ovaj objavljeni popis cilj nam je eventualne pogreške ispraviti, osim toga što već dajemo mogućnost ljudima da uplate novčani iznos za podizanje križa na Bilima za svoje pokojne. To su glavni zaključci održane sjednice. Objavljeni popis ažurirat će se po prijmu novih podataka i naši Brotnjaci ne trebaju biti zabrinuti ako pronađu pogrešku o godini smrti ili imenu roditelja svoga pokojnika, kao i ako se njegovo ime u ovome trenutku još ne nalazi na popisu. Cilj ove objave je da ispravimo nepravdu i da imamo čist i temeljit popis žrtava s područja naše općine - rekao nam je Slaven Markota, predsjednik Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća u općini Čitluk.•