Ministarstvo obitelji, mladih i sporta RS-a organiziralo je danas okrugli sto o temi "Namjerni prekid trudnoće - gdje smo danas, kuda i kako dalje?“, na kojem su učenicima osnovnih i srednjih škola stručnjaci govorili o posljedicama namjernog prekida trudnoće i važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja.
Ministrica Nada Tešanović upozorila je da je broj namjernih prekida trudnoće u RS-u alarmantan, te da je od 2004. do 2012. godine zabilježeno 9.000 abortusa i 152 maloljetničke trudnoće.
Naglasila je i da to nije realan broj, jer se radi o podacima samo iz javnih bolnica.
Ukazala je da je veoma važno upoznati mlade ljude s tim šta znači namjerni prekid trudnoće, kako do njega dolazi, kada su oni spremni za seksualne odnose, te da je reproduktivno zdravlje itekako bitno.
Kazala je i da stupanje u seksualne odnose počinje u sve ranijem uzrastu, bez ikakvog znanja o zaštiti i posljedicama.
-U ovome veliku ulogu igraju i obiteljima, a u našim obiteljima to je još tabu tema, što predstavlja veliki problem - smatra Tešanović.
Ginekolog Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Kliničnom centru Banja Luka Vladimir Perendija ističe da su podaci o broju namjernih prekida trudnoće u RS-u nepotpuni i nerealni, jer se odnose samo na registrirane abortuse, dok se najveći broj abortusa obavlja u centrima koji ih ne evidentiraju i ne prijavljuju.
-Broj registrovanih abortusa godišnje iznosi između 400 i 500, a od 1981. do 1982. godine bilo ih je više od 6.000, što znači da danas imamo deset puta manje abortusa, što je nerealno - pojasnio je Perendija.