ŽUPA SKOPALJSKA GRAČANICA PROSLAVILA JE 112 GODINA OD UTEMELJENJA

Skopaljska Gračanica ponosni pečat vjere i opstojnosti katolika u BiH

31.01.2023.
u 18:33

Otprilike na pola puta između Uskoplja i Bugojna, u predivnom ambijentu koji karakterizira raznovrsnost reljefa, s jedne strane visoke srednjobosanske planine, a s druge pitome doline koje pričaju tisućljetnu povijest, smjestila se Skopaljska Gračanica, katolička župa koja na najizravniji način svjedoči opstojnosti i ustrajnosti hrvatskog katoličkog puka. Gornjovrbaški kraj, dio kojega je i Skopaljska Gračanica, prostor je na kojemu su Hrvati središnje Bosne podnijeli veliku žrtvu za svoj dugoročni opstanak, ali generacija za generacijom pokazuju i dokazuju koliko vjera i nada u bolje sutra mogu biti pokretač, motiv, životni nazor uz koji se mogu prebroditi i najveća povijesna iskušenja. Svakoga siječnja ovaj kraj omiljeno je odredište brojnih vjernika koji i time pokazuju zajedništvo.

Značajan datum

Ova župa slavi 112 godina od utemeljenja, 112 godina isprepletenih u mrežu vremena satkanu od brojnih životnih trenutaka koji su dali trajni pečat Skopaljskoj dolini, a hrvatskom narodu u BiH neizbrisiv trag postojanja. Tom prigodom danas je održano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi, koje je predvodio mons. Ratko Perić, biskup u miru, a pozdravni govor uputio je župnik don Ilija Ivoš, koji je uime vjernika župe Skopaljska Gračanica, uime kolega svećenika i u svoje ime od srca pozdravio biskupa uz želju da se ugodno osjeća. - Pozdravljam ih i zahvaljujem ovdje nazočnim predstavnicima državnih, federalni, županijskih i općinskih vlasti na čelu s predsjednikom Hrvatskoga narodnoga sabora - naveo je don Ilija.

Biskup Perić je u propovijedi naglasio kako misom zahvaljujemo Bogu za 112 godina djelovanja ove župe Skopaljska Gračanica, koja je osnovana na današnji dan, 31. siječnja 1911., uputivši na zanimljiv detalj s obzirom na to da je i te daleke 1911. bio utorak. Podsjetio je i kako je župa nastala odvajanjem nekih naselja od Bugojna, Gologa Brda (današnje Kandije, osnovane 1963.) i Gornjega Vakufa (današnji Gornji Vakuf - Uskoplje od 1993.), a prilikom osnutka župe bilo je 16 sela raspoređenih u razmaku od 5 sati hoda. Zaštitnikom novoosnovane župe bio je proglašen sv. Jeronim, ali godine 1966., nakon 55 godina, ustupa prvo mjesto Srcu Marijinu. Sv. Jeronim zauzima drugo mjesto i pohvalno je da ga svečano časte i župnici i župljani o njegovu blagdanu - 30. rujna. Naveo je biskup Perić i kako je vrijedan povijesni i suvremeni spomenik ovoj župi u povodu 110. obljetnice njezina utemeljenja izradio sa suradnicima župljanin iz Okolišća, mjesta ove župe, dr. Ante Škegro, hrvatski povjesničar, priredivši monografiju pod naslovom "U srcu rajskoga kraja - Župa Skopaljska Gračanica" 2021. godine. U njoj je na više od tisuću stranica prikazana povijest ovoga kraja od 313. do 2020., povijest hrvatskih katoličkih rodova od 1745. do 2020. te povijest samo ove župe od 1911. do 2020. (109 g.). - I kada ti ili svi mi razaberemo ove povijesne godine i znamenke, ne možemo u svojoj duši ne reći "Ovo je i naša zemlja". I mi, hrvatski katolici, imamo pravo biti na komadu svoje povijesne baštine koju su nam zakonito stekli, pošteno priskrbili i zaslužili naši pradjedovi, kao što imaju pravo i mogućnost biti zakonito svoji na svome i naši susjedi - pravoslavci i muslimani, poštujući jedni druge i u osobama i u pravu posjeda - kazao je. Prisjetivši se velikih stradanja koja je ova župa imala; u Prvom svjetskom ratu 50 umrlih od španjolke, u Drugom svjetskom ratu 170 ubijenih i nestalih, u Domovinskom ratu 15 ubijenih i gotovo svi prognani; kazao je i kako povratak počinje tek 1998. godine. - Molimo i ljubav prečistoga Srca Marijina i ljubav sv. Jeronima da od Boga Stvoritelja, Uzdržavatelja i Suca našega izmole pomoć ovoj župi u povodu proslave 112. obljetnice njezina osnutka - poručio je u propovijedi. A župa Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici posljednjih je godina prepoznatljiva i zbog svojih svećenika - dvojice braće blizanaca koja svojim djelovanjem u zajedništvu sa župljanima održavaju duh vjere, predano i kontinuirano radeći na obnovi i stvaranju bolje budućnosti. Don Tadija Ivoš, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije, župom je upravljao od 21. srpnja 2008. do 25. srpnja 2018. godine, a sada se na čelu župe nalazi njegov brat blizanac don Ilija Ivoš.

Opstanak i ostanak

Njihovo zalaganje prate i župljani koji su svjesni da, unatoč brojnim izazovima s kojima se, baš kao i hrvatski narod u BiH u cjelini, suočavaju, vjera, nada u bolje sutra i svladavanje teških životnih prepreka moraju u konačnici dati rezultat, dajući novi sjaj prostoru na kojemu su njihovi preci toliko stoljeća unatrag, tiho, skromno, ali odlučno, sačuvali svoj identitet. Današnjem obilježavanju nazočio je veliki broj vjernika, kako iz ove tako i drugih župa iz BiH, uključujući i predstavnike političkog i društvenog života.

Među njima je bio i predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović s izaslanstvom, koji je ranije istoga dana razgovarao s vodstvom HDZ-a BiH u Bugojnu o temi lokalnih projekata te rješavanja trenutačnih infrastrukturnih problema.

O aktualnoj političkoj situaciji ove općine govorili su Igor Vrljić, predsjednik stranačke organizacije, ali i Miroslav Zelić, predsjedatelj OV-a Bugojno. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije