Studija otkrila

Skoro 15% mladih nema ni jednu knjigu u kući i ne zna troškove svoje obitelji

20.04.2016.
u 11:00

Više od polovine ispitanika ne zna (33,5 posto) ili ne želi odgovoriti (22,6 posto) koliki su prosječni mjesečni izdaci njihova kućanstva

Rezultati nedavno provedene “Studije o mladima u BiH” upućuju na to da su mladi u BiH svjesni problema s kojima se suočavaju, kako individualno, tako i na razini društvene zajednice, piše Večernji list BiH.

Odustaju od studija

Kada je riječ o obrazovanju, više je nego poražavajuća činjenica da svaki četvrti mladi zaposlenik sa srednjom školom, primjerice, radi na poslovima koji su, po svom karakteru, potpuno različiti od onih znanja i vještina koja su mu tijekom obrazovanja ponuđena. Gotovo svaka druga mlada osoba u BiH zaustavlja se na srednjoškolskoj ili čak nižoj edukacijskoj razini, dok svaki četvrti učenik, iz različitih razloga, napusti školovanje, što je daleko ispod prosjeka u razvijenim društvima. Ništa bolja situacija nije ni s visokoškolskim sustavom.

Čak 27 posto studenata odustane od studija. Kada je riječ o socioekonomskom položaju mladih, a tiče se obrazovanja i rješavanja egzistencijalnih pitanja, evidentno je da su mladi, ako nisu učenici ili studenti, najčešće nezaposleni. Najviše ih živi u naselju koje nema više od 2000 stanovnika, i to u svom stanu, odnosno kući gdje postoji internetska veza, a pripadaju kućanstvima koja imaju približno četiri člana (3,82).

Želja za migracijom

Zanimljivo je da je među zaposlenima svega 1,8 posto sa završenom osnovnom školom, 18,2 posto ima završenu trogodišnju srednju školu. Najviše zaposlenih je sa završenom četverogodišnjom srednjom školom (54,5 posto), dok ih je s visokoškolskom naobrazbom u radnom odnosu 25,5 posto. Kada je riječ o nezaposlenima, svaka druga mlada nezaposlena osoba ima četverogodišnju srednju školu. S trogodišnjom srednjom školom je 29,4 posto mladih, 6,2 posto ima završenu samo osnovnu školu, a 14,3 posto mladih nezaposlenih osoba ima visokoškolsku naobrazbu. U ovom istraživanju 95,6 posto ispitanika izjasnilo se da pripada nekoj vjeroispovijesti. Najviše ispitanika izjasnilo se da pripada islamskoj vjeroispovijesti (55,8%), zatim pravoslavnoj (27,3%) te katoličkoj (12,5%). Kao ateisti i bez vjeroispovijesti izjasnilo se 1,8 posto, a bez odgovora je bilo 2,6 posto ispitanika. Samo jedan ispitanik izjasnio se kao pripadnik židovske religije. Trećina mladih (33 posto) redovito ili često odlazi na vjersku službu u bogomolju, no više od polovine njih to čini ponekad (56,3 posto).

Više od polovine ispitanika ne zna (33,5 posto) ili ne želi odgovoriti (22,6 posto) koliki su prosječni mjesečni izdaci njihova kućanstva. Zabrinjavajući podatak je da gotovo 20 posto ispitanih, dakle gotovo svako peto kućanstvo, živi na rubu siromaštva, što odgovara tezi ekonomskih analitičara da svaki peti građanin BiH živi od tri KM dnevno. Ono što posebno zabrinjava je podatak prema kojemu je veliki postotak, odnosno 14,7 posto mladih, kazalo kako nema ni jednu knjigu u svom kućanstvu. Zaključuje se, a na to upućuju i druga istraživanja, da mladi u BiH jako malo čitaju. Prema dobivenim pokazateljima, kod prevladavajuće većine mladih ne postoji značajnija težnja za promjenom mjesta življenja unutar BiH: kod 30,2 posto mladih ova vrsta težnje nije prisutna, a kod 28 posto nije baš snažna. Istodobno, jedna trećina mladih teži preseljenju u neki drugi grad, odnosno selo u BiH, pri čemu 11 posto pokazuje jako snažnu, a 27 posto donekle snažnu želju za migracijom. Stav mladih o pobačaju i prihvaćanju homoseksualnosti je prevladavajuće negativan. Čak 40,4 posto ispitanika smatra kako pobačaj treba zabraniti zakonom, osim u medicinski opravdanim situacijama, a 24,1 posto na tome izričito i bezuvjetno inzistira, što znači da ih gotovo dvije trećine ima negativan stav o ovom pitanju.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije