Sjedinjene Američke Države analizirale su stanje u BiH kada se govori o borbi protiv terorizma

State Department u izvješću: U Iraku i Siriji još je uvijek više od 100 državljana BiH

02.12.2023.
u 11:05

Više od 100 državljana BiH, uključujući i strane terorističke borce (FTF) i povezane članove obitelji, i dalje su u Iraku i Siriji, jedna je od ocjena koje se mogu pročitati u novom izvješću američkog State Departmenta o stanju terorizma za 2022. godinu, a u kojemu je navedeno i kako je Bosna i Hercegovina ostala kooperativni partner u borbi protiv terorizma unatoč svojim ograničenim kapacitetima, piše Večernji list BiH. BiH je, podsjećaju autori izvješća, od 2014. zabranila putovanje u inozemstvo radi borbe u stranim oružanim snagama. U pogledu povratka svojih državljana objašnjeno je i kako je Bosna i Hercegovina nastavila biti voljan partner u repatrijaciji FTF-a i članova njihovih obitelji. U prosincu je, dodaje se, Predsjedništvo ovlastilo Ministarstvo sigurnosti da koordinira repatrijaciju bh. državljana iz Sirije i Iraka, iako su kapaciteti Bosne i Hercegovine za poduzimanje takve operacije i dalje ograničeni.

Unutarnje svađe

No, jedno od upozorenja Stata Departmenta odnosi se na slabosti koje proistječu od unutarnjih odnosa. Tako se ističe da u istragama protiv terorizma unutarnje svađe nastavljaju potkopavati učinkovitu suradnju, iako su se Radna skupina za borbu protiv terorizma pod vodstvom Ureda državnog tužiteljstva (SPO) i zasebna Radna skupina za kontraterorizam nastavile sastajati. State Department u izvješću također konstatira kako u 2022. godini u BiH nije bilo prijavljenih terorističkih incidenata. Dio izvješća odnosi se i na aktivnosti koje proistječu iz domene zakonodavstva te se podsjeća kako je Vijeće ministara usvojilo dugoodgađanu strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma za razdoblje 2021. - 2026. Dokument zahtijeva nekoliko međunarodnih organizacija i dio je procesa integracije zemlje u EU. Strategija pokušava uspostaviti mehanizme na svim razinama vlasti za prevenciju terorizma i ublažiti radikalizaciju u nasilje i nasilni ekstremizam. Vijeće ministara usvojilo je i plan Međusektorskog koordinacijskog tijela za repatrijaciju bh. državljana iz Sirije i Iraka koji predvodi Ministarstvo sigurnosti. Izvješće State Departmenta također precizira kako je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i dalje vodeća jedinica za provođenje zakona koja obavlja poslove borbe protiv terorizma.

- Međutim, loša suradnja s UDT-om ograničava njegovu učinkovitost. Iako je čelništvo SIPA-e dugo zagovaralo izmjene pravilnika o unutarnjem ustroju kojim bi se stvorio protuteroristički odjel, birokratski nerad odgodio je taj proces. BiH nema jasne smjernice koje reguliraju suradnju između tužitelja, tijela za provođenje zakona i obavještajnih službi u istragama vezanim uz nacionalnu sigurnost - upozorava se, između ostaloga, u dokumentu. UDT i SIPA, dodaje se, nastavljaju s obukom koju pružaju Program pomoći za borbu protiv terorizma Ministarstva pravosuđa, Ured za pomoć i obuku tužiteljstva u inozemstvu Ministarstva pravosuđa, Program pomoći za međunarodnu obuku u kriminalističkim istragama i Zapovjedništvo za specijalne operacije Ministarstva obrane u Europi. Radna skupina pod vodstvom UDT-a sastala se dvaput u 2022., a operativna radna skupina za borbu protiv terorizma pod vodstvom tijela za provođenje zakona sastala se sedam puta.

- Suradnja u provedbi zakona na strateškoj razini pati od sporova oko nadležnosti i birokratskih problema koji proistječu iz složene strukture vlasti u BiH i politizacije osjetljivih pitanja kaznenog pravosuđa kao što je terorizam - ocjena je iz izvješća.

Retorika razdora

Kada je riječ o granicama, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je, podsjeća se, usvojilo novi Zakon o graničnoj kontroli, kojim se poboljšava regulatorni okvir o prikupljanju i korištenju prethodnih informacija o putnicima. Vijeće ministara također je donijelo odluku o osnivanju međuagencijske radne skupine za informacije o putnicima i evidenciju imena putnika (PNR) za razvoj regulatornog okvira za prikupljanje i korištenje API-ja i PNR-a.

BiH je također članica Moneyvala (Odbor stručnjaka za ocjenu mjera za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma). U pogledu međunarodne suradnje UDT nastavlja raditi sa Sjedinjenim Državama, regionalnim susjedima i državama članicama EU na istragama protiv terorizma. U izvješću je analizirano i pitanje općih izbora 2022. godine, uz ocjenu kako su izazvali retoriku razdora od etnonacionalističkih političkih vođa zemlje, neviđenu otkako je proglašena neovisnost početkom 1990-ih.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije