Velike poplave čija je kulminacija bila početkom prosinca 2010. godine, na čapljinskom području prouzročile su i velike štete. Nadležno povjerenstvo za procjenu, štete je procijenilo na 2,846.631 KM. Štete na poljoprivrednim kulturama procijenjene su na više od 1,8 milijuna, na objektima 300.000, dok su procjene bile da će za sanaciju cesta i nasipa trebati 700.000 KM.
Izvješće o štetama Općinsko vijeće Čapljine prihvatilo je na sjednici od 21. veljače 2011. U međuvremenu je stigla odluka prošlog saziva Vijeća ministara (!) da se iz sredstava Svjetske banke, projekt poljoprivrede i ruralnog razvoja, pomogne najteže stradalima. Na području Federacije to su bile općine Čapljina, Ravno, Tomislavgrad, Foča - Ustikolina i Goražde. Slijedili su sastanci po općinama koje su trebale dobiti pomoć, u Čapljini već koncem veljače, naravno 2011. godine. Godine i datume navodimo da se vidi koliko je dug put do pomoći čak i kad su sredstva osigurana, ako ništa za utjehu stradalima od poplava u BiH tijekom ove godine, piše portal Vecernji.ba.
Nakon rasprava čija je bit bila u tome kako najbolje, najbrže i što učinkovitije pomoći pogođenim područjima, u Čapljini je prevagnula opcija obnove oštećene ili uništene cestovne infrastrukture. Slijedile su aktivnosti koje su se protegnule na cijelu 2011., pa 2012., da bi 9. travnja 2013. uslijedilo raspisivanje natječaja “za pokrivanje pogodnih isplata prema ugovoru za radove na sanaciji šteta od poplava – općina Čapljina”. Ponude je trebalo dostaviti na adresu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva / Jedinica za provedbu projekta – PIU šumarstva i poljoprivrede do 9. svibnja prošle godine. Na brojne novinarske upite odgovornima u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Federacije BiH odgovori su bili “brzo“, “uskoro“, “krajem mjeseca“, “početkom idućeg mjeseca“, pa čekanje odluke o “zajedničkom nadzoru za Čapljinu i Tomislavgrad”… Konačno u drugoj polovini lipnja ove godine, punih 13 mjeseci nakon završetka natječaja, stigli su i strojevi. Tijekom ljeta uslijedili su radovi koji su negdje kao na prometnici Višići – Gabela preko Tresane, obavljeni za svaku pohvalu. U Službi prostornog uređenja i graditeljstva općine Čapljina doznali smo da su implementirani svi dogovoreni projekti s iznimkom sanacije nasipa uz rijeku Trebižat, čemu su se ispriječili “imovinsko-pravni odnosi“. Uglavnom, vlasnicima je bilo milije da posjed poplavi, nego što bi izgradnjom nasipa ostali bez nekoliko prostornih metara posjeda. U sklopu projekta pomoći tako su sanirani makadamski, uglavnom poljski putovi, u Bajovcima, Čeljevu, Gnjilištima, Višićima, Trebižatu, Grabovinama, pa most u naselju Grabovine, zatim asfaltne ceste Višići - Gabela, put kroz Sjekoštak, te prometnice u Gabeli iznad stadiona GOŠK-a. Pouka: i na pomoć u BiH se treba načekati!