podnose veliki teret

Što sve sa starenjem moraju istrpjeti vaša stopala i kako im pomoći?

noge, stopala
Shutterstock
08.04.2024.
u 08:12

Stopala podnose veliki teret kroz čitav život, a često su vrlo zanemarena. Pridajte im malo pozornosti kako bi si olakšali kretanje

Stopala se sastoje od 26 kostiju, 33 zgloba te više od 100 mišića, tetiva i ligamenata. U prosječnom danu hodanja, podnesu težinu od oko 100 tona. Često im to i otežamo neudobnom obućom i neadekvatnom njegom.

Kako starimo, stopala nam vraćaju taj nedostatak brige te konstantno opterećenje raznim bolovima i neugodnostima. Osim žuljeva, kurjih očiju, uraslih noktiju, WebMdnaveo je još 14 ključnih stvari koje mogu s vremenom poći po zlu, piše Ordinacija.hr

1. Gubitak masnog tkiva

S godinama često dobivamo na masnom tkivu te nakupljamo kilograme. Jedino mjesto s kojeg masno tkivo nestaje su stopala. To je loša vijest jer vam je potreban taj masni jastučić kako biste zaštitili stopalo i prste od svakodnevnog udaranja.

Kad se ovo dogodi, možete osjetiti bol u podnožju stopala i peti. Cipele s jastučićima ili pjenasti umetci za cipele po narudžbi mogu pomoći. Ili vam liječnik za stopala može predložiti drugi tretman poput injekcija punila za nadomjestak masnog jastučića.

2. Mortonov neurom

Uzrok je neurološki, a bol nastaje  zbog pritiska na živac koji prolazi kroz metatarzalni tunel. ovo je vrlo česta bolest stopala, a simptomi uključuju bol u prednjem dijelu stopala ili osjećaj kao da hodate po kamenu.

Mnogo se češće javlja kod starijih žena i kod onih koje nose visoke potpetice ili cipele s uskim prostorom za prste. Promjena obuće, jastučića za cipele i masaža mogu pomoći. Ako bol postane jača, liječnik vam može predložiti injekcije steroida ili operaciju.

3. Ispucale pete

Ovo može biti vrlo bolno i neugodno. Zrela koža proizvodi manje ulja i elastina, što je čini sušom i manje podatnom. Bez redovite njege vaše pete mogu otvrdnuti, popucati ili boljeti. Prekomjerna težina pogoršava problem.

Posebne kreme koje se zovu keratolitici pomažu skidanju tvrdog gornjeg sloja. Nastavite s kamenom za struganje kako biste uklonili mrtvu kožu. Nanesite hidratantni losion svaki dan. Ako vam pete nateknu i pocrvene, obratite se svom liječniku. Možda će vam trebati mast na recept.

4. Plantarni fascitis

Ovo je uzrok broj 1 boli u peti. Plantarna fascija je dugi ligament koji se proteže duž tabana i podupire vaš svod. Ponovljeni stres, poput trčanja, ili čak svakodnevno naprezanje mogu ga iritirati, uzrokujući bol i ukočenost. Ako imate visoke lukove ili višak kilograma, možda ste skloniji ovom problemu.

Odmor, led, lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta i istezanje mišića potkoljenice mogu pomoći. ovaj problem naziva se još i “trn u peti”.

5. Spuštena stopala

Mnoge se bebe rađaju s ravnim stopalima, no više od 80% ih preraste. Neki odrasli dobiju ravna stopala zbog ozljeda ili stanja poput pretilosti, dijabetesa i visokog krvnog tlaka.

Tetive koje podupiru vaš svod se oštećuju i spljoštavaju stopala što može boljeti. Ortoze, fizikalna terapija, proteze i operacije mogu pomoći.

6. Tendinitis Ahilove tetive

Ahilova je tetiva koju koristite za savijanje stopala kada se penjete stepenicama ili se penjete na prste. Starost i smanjena opskrba krvlju mogu oslabiti tetivu. Mogla bi vas boljeti peta ili stražnji dio gležnja. Odmor, led i lijekovi mogu pomoći.

Nemojte ignorirati problem jer ako dođe do pucanja možete trebati operaciju.

7. Giht

Giht je bolni oblik artritisa koji je najčešći kod sredovječnih muškaraca. To se događa kada se otpadni produkt koji se zove mokraćna kiselina skupi u obliku kristala, često u nožnom palcu. Može nateći, ukočiti se i jako boljeti.

Liječnik vam može propisati lijek za ublažavanje otekline. Vježbajte, jedite manje crvenog mesa i školjki, manje konzumirajte alkoholna pića i slatku hranu te pijte puno tekućine kako biste spriječili buduće napade.

8. Koštani trn

Ove glatke izrasline možete zamijeniti za čukljeve. Kod čukljeva kosti nisu na svom mjestu, no u slučaju koštanih trnova riječ je o izraslinama na rubovima kostiju. Uglavnom se nalaze na peti, sredini stopala ili palcu.

Ako postanu dovoljno veliki, gurnut će obližnje živce i tkiva te izazvati bol. Osteoartritis ili istegnuće tetive ili ligamenta mogu uzrokovati ove izrasline, koje su češće kako starite, osobito nakon 60. godine.

9. Burzitis

Burzitis je upala burze – male vrećice ispunjene tekućinom oko zglobova i tetiva, koje smanjuju trenje uzrokovano pokretima i ublažavaju pritisak na zglobove, kosti i tetive. Uzastopno kretanje ili trenje cipela može izazvati njihovo oticanje.

Prsti ili peta mogu postati crveni, natečeni i bolni. Led, jastučići i nesteroidni protuupalni lijekovi poput ibuprofena mogu pomoći. U teškim slučajevima može biti potrebna injekcija kortikosteroida ili čak operacija.

10. Stres frakture

Kod žena, hormonalne promjene koje dolaze s menopauzom mogu smanjiti gustoću kostiju (osteoporoza) i olakšati lomove kostiju, uključujući one u stopalima. Muškarci također mogu dobiti lomljivije kosti kako stare.

Stres fraktura nastaje dugotrajnim, pretjeranim opterećenjem kosti, a treba nekoliko tjedana mirovanja kako bi zacijelila. Možete pokušati ojačati svoje kosti vježbanjem, dijetom, a možda i lijekovima. Pitajte svog liječnika o rizicima, prednostima i o tome što bi vam najviše pomoglo.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije