Vijeće ministara BiH jučer je na sjednici u Sarajevu usvojilo izvješće Ministarstva financija i riznice “Pregled aktivnosti donatora u 2014. godini”, koje daje sveobuhvatan pregled projekata i programa u 2014. godini, financiranih od članova Foruma za koordinaciju donatora (DFC), kao i analizu stanja i reformi koje se provode u okviru šest sektora u BiH, i to pravosuđe i unutarnji poslovi; reforma javne uprave; razvoj privatnog sektora; transport i energetska infrastruktura, zaštita okoliša i klimatske promjene i sektor društvenog razvoja, piše Večernji list BiH.
Izdvojeno je ukupno 770,60 milijuna eura službene razvojne pomoći (ODA) u 2014. godini, od čega 199,63 milijuna eura u obliku grantova i 570,97 milijuna eura u obliku zajmova. Izdvajanja ODA pomoći u 2014. godini porasla su za 104,89 milijuna eura u odnosu na 2013. godinu, dijelom kao rezultat brze reakcije donatora na poplave iz svibnja prošle godine, pri čemu su krediti prevladavali u odnosu na grantove. Najveći kreditori su bili Europska investicijska banka (EIB), Svjetska banka (WB), Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Međunarodna financijska korporacija (IFC), dok su Europska unija, Švedska/Sida, Sjedinjene Američke Države/USAID, Njemačka, Švicarska i UNDP osigurali najviše grantova. Najveći postotak međunarodne razvojne pomoći u prošloj godini izdvojen je za sektor zaštite okoliša i klimatskih promjena - 39 posto, sektor prometne i energetske infrastrukture - 22 posto i razvoj privatnog sektora - 19 posto, a najmanji u sektor društvenog razvoja - 13 posto, naveli su iz Vijeća ministara BiH.
Vijeće ministara BiH upoznato je s dosadašnjim napretkom na provedbi akcijskog plana Reformske agende BiH koji uvažava ostvareni napredak u svim sektorima za koje Vijeće ministara BiH ima isključivu nadležnost. Do 8. prosinca 2015. realizirano je 17 generalnih mjera na razini Vijeća ministara BiH u planiranim rokovima.