Skrivaju se podaci

Sve je veći broj privatnih zdravstvenih ustanova u Sarajevu, a prijava nema

19.01.2010., Zagreb  - Dom zdravlja Medvescak u Laginjinoj ulici. Ambulanta dr. Aide Jelaske koja je delozirana i preseljena u manju, premalu ordinaciju. Hodnik ordinacije.  Photo: Boris Scitar/PIXSELL
12.09.2015.
u 06:15

Nisu poznati razlozi zbog kojih zdravstveni djelatnici u privatnom sektoru ne dostavljaju podatke, posebno zbog činjenice što je sektor izjednačen s javnim zdravstvenim ustanovama

Prema podacima dostavljenim iz županijskih zavoda zdravstvenog osiguranja, u 2014. u FBiH je evidentirano ukupno 1087 registriranih djelatnika u privatnom sektoru, što je za 5,2 posto ili 54 djelatnika više nego u 2013.. U privatnom sektoru pružaju se usluge iz opće medicine, stomatologije i specijalističko-konzultativne zdravstvene zaštite u ambulantama i poliklinikama, piše Večernji list.

Propisani rokovi

U privatnom vlasništvu je registrirana i jedina bolnička ustanova "Centar za srce BiH Tuzla". Od ukupnog broja registriranih privatnih djelatnika, 756 je dostavilo podatke za obračun sredstava u zdravstvu za 2014., 70 posto od ukupnog broja registriranih. To je manje za čak 11 posto u odnosu na 2013. kada je 81 posto registriranih dostavio podatke. Nisu poznati razlozi zbog kojih zdravstveni djelatnici u privatnom sektoru ne dostavljaju podatke, posebno zbog činjenice što je privatni sektor izjednačen s javnim zdravstvenim ustanovama, a što podrazumijeva i zakonske obveze vezane uz evidencije i izvještavanje koje uključuju i obveze za dostavu podataka za obračun sredstava. Ovo se posebno odnosi na Sarajevsku županiju u kojoj je registrirano 420 djelatnika u privatnom sektoru, a podatke za obračun su dostavila 182 djelatnika - 43 posto, a što je manje za 19 posto nego u 2013. kada je podatke dostavilo 62 posto. U Sarajevskoj županiji je znatno povećan broj registriranih privatnih zdravstvenih ustanova u 2014. u odnosu na 2013., i to za 54 privatna djelatnika ili 5,2 posto. Od ukupnog broja registriranih privatnih djelatnika, podatke nije dostavilo 331 ili 30 posto, od kojih najveći broj od 238 se odnosi na Sarajevsku županiju. Federalni zavod osiguranja i reosiguranja svake godine uputstvom za izradu obračuna sredstava u zdravstvu propisuje obrasce i način popunjavanja obrazaca, postupak i rokove. Pregled broja zdravstvenih djelatnika u privatnom sektoru, po županijama 2012. do 2014., otkriva da je postotak djelatnika u privatnom sektoru koji dostavljaju podatke za obračun različit po županijama. U odnosu na broj registriranih djelatnika u privatnom sektoru, može se smatrati zadovoljavajućim postotkom u USŽ u kojem je od 109 registriranih privatnika dostavilo podatke 105 ili 96 posto, u TŽ u kojem je od 167 registriranih privatnika dostavilo podatke 150 ili 90 posto, u ZDŽ od 126 registriranih privatnika dostavilo podatke 106 ili 84 posto, u HNŽ od 65 registriranih privatnika dostavilo podatke 59 ili 91 posto, u HBŽ 75 posto i ZHŽ 66 posto, dok je zabrinjavajuće stanje u SŽ od 43 posto.

Uzaludni apeli

S obzirom da je obračun sredstava u zdravstvu jedini dokument u FBiH u kojem se obrađuju i iskazuju podaci o kapacitetima, broju zaposlenih i visini sredstava koja građani u FBiH izdvajaju za zdravstvenu zaštitu u privatnom sektoru, veoma je značajno osigurati podatke iz privatnog sektora jer se jedino na takav način sa sigurnošću može utvrditi kolika je ukupna zdravstvena potrošnja i kolika su potrebna sredstva da bi se osigurala potpuna zdravstvena zaštita. Može se zaključiti da se radi o velikom broju specijalističkih djelatnosti u kojima se pružaju složene i skupe zdravstvene usluge, odnosno u kojima se ostvaruju i značajna sredstva, a nisu obuhvaćena u potrošnji.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije