Čelnici vladajuće koalicije okupili se prvi put nakon višemjesečne stanke

Test funkcionira li vladajuća koalicija sljedećeg tjedna na sjednici Vijeća ministara s prijepornim točkama

sastanak državna koalicija
05.11.2024.
u 18:36

- U pristojnom korektnom ozračju postavili smo termin od 12. studenoga da Vijeće ministara održi sastanak i stavi sve sporazume i dokumente na dnevni red kako bi se tako stekao dojam funkcioniramo li kao vlast. Dobivamo novu prigodu. Primarno je bilo otvoriti europska pitanja. Nema više prostora za populizam - rekao je Čović

Nakon višemjesečnih gluhih telefona i međusobnih tenzija koje su povezane s izborima i prijeporima koje su poticali drugi domaći i međunarodni akteri, danas su se konačno okupili čelnici vladajućih hrvatskih, srpskih i bošnjačkih stranaka kako bi pokušali najprije stvoriti ambijent za zajedničke iskorake, a onda i provedbu reformi. Na dnevnom redu sastanka u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, koji je sastavio čelnik SDP-a BiH Nermin Nikšić, uz “razno”, bili su Plan rasta odnosno Reformska agenda.

U kontekstu nastojanja Bosne i Hercegovine da unaprijedi svoje pristupne perspektive prema Europskoj uniji aktualni sastanci i pregovori između ključnih političkih aktera ponovno su stavili naglasak na obveze koje zemlja treba ispuniti kako bi osigurala financijsku potporu kroz Plan rasta EU-a.

Izigravanje dogovora

Ovaj plan nije samo prilika za gospodarski razvoj već i ključni korak prema jačanju institucionalnog okvira, vladavini prava i ekonomskom napretku. Predstavnici vodećih političkih stranaka, uključujući Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, i Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a BiH, te Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a, predsjednika NiP-a Elmedina Konakovića i Naše stranke Edina Fortu istaknuli su važnost međusobnog dogovora i suradnje kako bi se ostvarili ciljevi definirani u Planu rasta. Sve suprotno od onoga čemu se posljednjih mjeseci svjedočilo. Prvi test već je na sjednici Vijeća ministara BiH 12. studenoga, kada bi se trebao naći paket zakona, odluka i rješenja koji će praktički pokazati funkcionira li aktualna vlast.
- U pristojnom korektnom ozračju postavili smo termin od 12. studenoga da Vijeće ministara održi sastanak i stavi sve sporazume i dokumente na dnevni red kako bi se tako stekao dojam funkcioniramo li kao vlast. Dobivamo novu prigodu. Primarno je bilo otvoriti europska pitanja. Nema više prostora za populizam - rekao je Čović na konferenciji za novinare. Čelnik SDP-a BiH Nermin Nikšić dodao je kako je ipak iskorak to da su svi partneri međusobno razgovarali.

- Ipak, smatram da je bitno da smo sjedili i razgovarali te vratili ozračje da možemo razgovarati o stvarima o kojima se ne slažemo - dodao je Nikšić. Najavio je da će domaćin sljedećeg sastanka biti Milorad Dodik. Čelnik RS-a je pak u šaljivom tonu oslikao ozračje sa sastanka. - Smrznuli smo se i prekinuli smo sastanak jer je bilo hladno. Ništa se nismo dogovorili osim da se ponovno sastanemo - rekao je čelnik SNSD-a. On je ranije na svom profilu na društvenoj mreži X naglasio da je uvjet za razgovore, uz funkcioniranje vlasti i međusobne odnose s partnerima iz Federacije BiH, poštivanje brojnih obveza i dogovori iz prethodnih sastanaka koji su ostali neispunjeni zbog opstrukcija, što je dovelo do blokade sredstava i projekata.

Posebice ostaje žal zbog zaključaka sa sastanka održanog u Banjoj Luci, koji su “minirali” iz probošnjačke oporbe te dijela međunarodne zajednice. Plan rasta EU-a je najprimamljivija inicijativa koja treba omogućiti zemljama zapadnog Balkana pristup značajnim financijskim sredstvima kako bi se potaknulo gospodarski razvoj i poboljšalo životne uvjete građana. U okviru ovog plana BiH je dužna ispuniti niz kriterija. Prije svih je to Reformska agenda koja uključuje provedbu reformi u različitim sektorima, uključujući pravosudni sustav, javnu upravu, borbu protiv korupcije i jačanje vladavine prava. Podrška malim i srednjim poduzećima jedna je od najvažnijih funkcija Plana rasta.

Win-win situacija

Uz to, dio novca iz Plana rasta izdvaja se za obrazovanje i zapošljavanje odnosno unaprjeđenje obrazovnog sustava kako bi se osigurala potrebna znanja i vještine radne snage, uz stvaranje novih radnih mjesta, kao i dio iz zelene agende odnosno očuvanje okoliša kroz primjenu politika održivog razvoja i zaštite okoliša, što je posebno važno s obzirom na klimatske promjene i zaštitu prirodnih resursa. A čemu je BiH nedavno svjedočila s poplavama koje su završile fatalno. Druge zemlje iz regije već su dobile odobrenje za pristup europskom novcu, dok BiH još uvijek čeka. Uz vladajuće stranke, važnu ulogu u (destrukciji) ima SDA koji je zaustavio Reformsku agendu braneći navode interese države BiH i Bošnjaka. A istodobno je BiH izgubila pristup 70 milijuna eura prijevremenog financiranja.

Sada je važno da ključni akteri u procesu donošenja odluka imaju odgovornost usmjeriti svoje stranke k ostvarivanju dogovora koji će osigurati ispunjenje obveza prema EU. Uz istodobno ne ignoriranje oporbe, ponajprije SDA, nego njezino uključivanje u donošenje odluka. Ali i objašnjavanje javnosti da u slučaju rušenja pristupa europskom novcu ova stranka ima odgovornost. - Ne treba nitko popustiti, već svi trebaju shvatiti da je kompromis ključan - istaknuo je Čović, pozivajući na win-win situaciju koja bi koristila svim stranama i osigurala napredak BiH prema EU.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije