Analiza prošle godine

U godini korone zbog gubitka sposobnosti umirovljeno 709 radnika, 142 manje nego 2019.

08.02.2021.
u 21:55

Najčešći uzroci gubitka radne sposobnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine su maligna oboljenja. Na drugom mjestu su kardiovaskularna, a na trećem psihička oboljenja, pokazuju to podaci za protekle dvije godine, piše Večernji list BiH.

Koronavirus i bolesti

Prema podacima Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca prošle godine izvršeno je 4576 ocjena radne sposobnosti osiguranika Federalnog zavoda MIO u prvostupanjskom postupku. Od navedenih pregleda, broj osoba kod kojih je utvrđen gubitak radne sposobnosti, odnosno prva kategorija invalidnosti kao posljedica bolesti, je 709 ili 15,49 posto.

Od tog broja, kod 20 osiguranika gubitak radne sposobnosti nastao je kao posljedica i bolesti i ozljede.

“Kada je riječ o uzrocima gubitka radne sposobnosti, kod 98 osoba ili 32,34 posto to su bila maligna oboljenja, kod 83 osobe kardiovaskularna oboljenja, kod 35 osoba psihička oboljenja. Kod 32,06 posto preostalih osoba gubitak radne sposobnosti utvrđen je na osnovi svih ostalih dijagnoza”, naveli su iz Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja.

U istom razdoblju 2019. godine pregledano je i ocijenjeno više osiguranika jer je Institut radio u kontinuitetu. Zbog mjera ograničenja od 16. ožujka do 18. svibnja 2020. godine Institut nije mogao vršiti neposredne preglede. Broj pregledanih osoba je manji i zbog činjenice da su zdravstvene ustanove koje vrše preglede i obradu dokumentacije potrebne za ocjenu radne sposobnosti radile smanjenim kapacitetom. Dakle, 2019. godine pregledane su 5553 osobe. Gubitak radne sposobnosti, prva kategorija invalidnosti kao posljedica bolesti, utvrđen je kod 851 osiguranika.

I 2020. godine, prema podacima Instituta, kod 20 osiguranika gubitak radne sposobnosti nastao je kao posljedica i bolesti i ozljede. “32,08 posto njih gubitak radne sposobnosti dobilo je na osnovi malignih oboljenja, 20,21 posto na osnovi kardiovaskularnih oboljenja, 14,92 posto na osnovi psihičkih oboljenja te 27,79 posto na osnovi svih ostalih dijagnoza”, navode iz Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja. Koronavirus umanjio je broj invalidskih mirovina i na području Republike Srpske. Prema podacima Zavoda PIO RS-a, rješavanjem zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu u razdoblju siječanj – lipanj 2020. godine izvršena je ukupno 1901 ocjena radne sposobnosti, od čega se 1273 odnose na domaće osiguranje, u Republici Srpskoj, a 628 ocjena radne sposobnosti na osiguranje s elementima inozemstva.

U odnosu na prvo polugodište 2019. godine, to je manje za 298 ocjena radne sposobnosti, što je, prvenstveno, posljedica pandemije koronavirusa, kada u razdoblju od 16. ožujka do 11. svibnja 2020. godine u Zavodu PIO Republike Srpske nisu mogla biti vršena vještačenja radne sposobnosti osiguranika.

Što su uzročnici

“Kada se sagledaju vrste bolesti kao uzročnici invalidnosti, odnosno gubitka radne sposobnosti, u domaćem osiguranju prevladavaju maligne bolesti s 26,46 posto, što je porast za 0,70 posto u odnosu na prvo polugodište 2019. godine, slijede kardiovaskularne bolesti s 20,60 posto, što je za 1,54 posto više nego u istom razdoblju 2019. godine, i na trećem mjestu duševne bolesti sa zastupljenošću od 18,65 posto, što je za 5,81 posto manje u odnosu na usporedno razdoblje iz 2019. godine.

Tako su karcinomi, nažalost, i dalje vodeći uzročnik nastanka invalidnosti/gubitka radne sposobnosti u domaćem osiguranju, s tendencijom povećanja zastupljenosti.

Ove tri dominantne vrste bolesti zajedno čine čak 65,71 posto svih gubitaka radne sposobnosti kod osiguranika, dok kod ocjene radne sposobnosti s elementima inozemnosti zajednički čine čak 68,76 posto od svih utvrđenih gubitaka radne sposobnosti, što je izrazita nepovoljnost”, zaključili su iz Zavoda PIO RS-a. Osim tri dominantne bolesti kao uzročnika invalidnosti/gubitka radne sposobnosti, u manjoj zastupljenosti pojavljuju se još ozljede na radu, bolesti živčanog sustava, mišićno-koštanog sustava i dr.•

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije