Školski programi u školama diljem Federacije BiH od iduće školske godine trebali bi biti prošireni. Primjena Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH trebala bi početi godinu dana nakon njegova usvajanja, odnosno u svibnju 2023. godine, a spomenute izmjene nastavnih programa tiču se upravo njega, piše Večernji list BiH.
Odgoj i zdravlje
Naime, u članku 26. spomenutog zakona stoji kako su nadležna županijska ministarstva obrazovanja, u suradnji sa županijskim zavodima za javno zdravstvo u Federaciji, obvezna u nastavne programe za osnovnu i srednju školu uključiti temu o štetnosti pušenja za zdravlje.
- Sve odgojno-obrazovne ustanove obvezne su na vidno mjesto istaknuti postere i druge promotivne materijale i vizualne grafikone s tekstom i slikom koji upućuju na zabranu upotrebe duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje osobama mlađima od 18 godina i upozorenje o štetnosti tih proizvoda za zdravlje - stoji, među ostalim, u tekstu Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH.
Na tu obvezu nedavno su podsjetili Tašo Dacić i Kenela Zuko, zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, pokrenuvši inicijativu da Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti u suradnji sa županijskim ministarstvima obrazovanja i Federalnim zavodom za javno zdravstvo na području Federacije BiH u nastavne programe za osnovne i srednje skore te programe za predškolske ustanove uključi teme o štetnosti pušenja za zdravlje, utemeljene na najboljim preventivnim svjetskim praksama te da u osnovnim i srednjim školama, kao i predškolskim ustanovama urgira usvajanje i provođenje internih politika koje uključuju zabranu pušenja na otvorenim i u zatvorenim školskim prostorima. Ova inicijativa naišla je na odobravanje velikog broja županijskih ministarstava obrazovanja, kao i Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH. - Ovim putem želimo istaknuti da u planiranju i realizaciji aktivnosti edukacije školske djece i mladih u pogledu prevencije konzumacije duhanskih proizvoda treba uzeti u obzir podjelu ingerencija ustanova u skladu sa Zakonom o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH - naveli su u odgovoru na inicijativu iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo.
Djeca konzumenti
Podsjetili su da zakon definira ulogu Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH te navodi kako su Federalni zavod za javno zdravstvo i županijski zavodi za javno zdravstvo obvezni poduzeti potrebne aktivnosti u cilju kreiranja i provođenja programa koji na stručan način educiraju javnost o štetnosti pušenja i istodobno ohrabruju na prekid konzumiranja duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje. Inače, istraživanje nevladine organizacije "PROI" pokazalo je da svako šesto dijete u BiH u dobi od 13 do 15 godina konzumira cigarete. Zabrinjava činjenica da je taj broj svake godine sve veći, a nerijetko se događa da djeca već od 11. godine počnu s konzumiranjem cigareta. Najčešće to bude iz znatiželje i zabave, međutim, vrlo brzo prijeđe u ovisnost. Ovu tezu potvrđuje činjenica da se BiH ubraja u sami vrh kada je broj pušača u pitanju. Naime, Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je BiH, s 35,5 posto pušača među populacijom starijom od 15 godina (njih oko 995.000), druga u Europi, iza Srbije u kojoj puši 37,6 posto stanovništva. Ova epidemija konzumiranja duhana i duhanskih proizvoda dovodi do pandemije kardiovaskularnih oboljenja, srčanih i moždanih udara, što spada u vodeće uzročnike smrtnosti u ovoj zemlji.