Mladi iz Orašja, Brčkog i Šamca, njih 40 koje okuplja organizacija Crvenoga križa, nekoliko su dana sa svojim lokalnim trenerima proveli u kampu nadomak Modriče (Riječani). Na lokacijama svojstvenim brdovitome terenu, usavršavali su vještine prve pomoći i snalaženja na terenu. Nije izostao ni teorijski dio u okviru kojeg su više doznali koje opasnosti sa sobom nose minska polja i kako reagirati u takvim situacijama. Crveni križ Švicarske financira taj trogodišnji projekt pod imenom “Upravljanje rizicima”.
Posavina bez mina
- Bilo je vrlo korisno i edukativno za sve nas koji smo sudjelovali u kampu. Terenske ekipe su imale i iznenadne akcije u kojima su morale tražiti izgubljene člano ve, što su vješto i uspješno svladali. Učili smo kako pretraživati teren, ali smo i doznali puno više o opasnostima koje sa sobom nosi minski teren, o čemu je, uz ostale, govorio Ivica Marković, predstavnik organizacije “Posavina bez mina”, voditelj terenske ekipe Orašje, kazao nam je Admir Nurkić, službenik za upravljnaje u katasrofama u Crvenom križu općine Orašje.
Timovi za brza djelovanja
U Crvenom križu u Orašju mladi nikada ne izostaju u svim akcijama koje doprinose njihovoj boljoj ospsobljenosti za pomoć zajednici. Potvrdili su sobito kroz poplave u 2014. godini –Kroz kampove izgrađujemo bolju spremnost i organiziranost, ne samo u okviru naše organizacije, već i među članovima susjednih timova.
Moramo se oslanjati jedni na druge, što se najbolje primjenilo tijekom poplava koje ne poznaju granice, i gdje smo svi jedni drugima pomagali. Jedino se tako može regirati u slučaju prirodne katasrofe, kakva je poplava. Tijekom kampa u Riječanima timovi su gradili prijateljski odnos tri grada kako bi izgradili tim za eventualna zajednička djeovanja koja su potvrđena u poplavnoj 2014. godini, zaključuje Nurkić.