Jedan od iznimno važnih zakona na europskom putu zemlje - onaj koji će unaprijediti pristup informacijama - jučer je bio u fokusu rasprave na Zastupničkom domu Parlamenta BiH, a tijekom koje se moglo čuti kako se radi o materiji čijim će se usvajanjem podignuti na višu razinu regulacija objave informacije u skladu s najvišim standardima, piše Večernji list BiH.
Podsjećamo, Vijeće ministara nedavno je jednoglasno utvrdilo prijedlog Zakona o slobodi pristupa informacijama na razini institucija BiH s oznakom EI kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti s propisima Europske unije u ovom području, a o njegovu sadržaju parlamentarce je jučer upoznao ministar pravosuđa BiH Davor Bunoza. Podsjetio je kako su kroz ovaj zakon trebali napraviti 11 europskih koraka, odnosno ispuniti 11 zahtjeva, kazavši kako su se neki od tih zahtjeva odnosili na propisivanje posebnih načela, što je učinjeno. Tu je također i proaktivna objava informacija, a koja je zapravo i ključni dio zakonskog rješenja.
- Sve ono što su stranke zahtijevale u pristupu informacijama sad će morati biti objavljeno na internetskim stranicama pod prijetnjom sankcije. Sve smo to regulirali - naglasio je. Od 11 točaka, ostala je jedna oko koje se vode rasprave, a odnosi se na drugostupanjsko tijelo. Zakonski prijedlog je da to bude Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara BiH, pri čemu je Bunoza objasnio kako to nije tijelo koje je oformilo Vijeće ministara, "to je tijelo koje je oformio ovaj Parlament izmjenama Zakona o upravnom postupku". Podsjetio je i kako je Parlament donio odluku da to mora biti žalbeno tijelo koje će odlučivati po žalbama izjavljenim na odluke institucija BiH. Samo tijelo mora biti nepristrano, a kada je riječ o usporedbi s međunarodnim standardima, Bunoza je naveo i kako je od Europske komisije tražio da mu kažu koja to EU smjernica propisuje da to mora biti tijelo koje će biti istrgnuto iz mehanizma države. - Nema. Ima točka 42 smjernice, gdje je jasno propisano da to može biti i postojeće tijelo koje država inače koristi - objasnio je ministar Bunoza. Osvrnuo se i na neke tvrdnje kako bi se mogao primijeniti irski model, odnosno institucija kao što je ombudsman, podsjetivši kako, prema Zakonu o ombudsmanu, prema Ustavu BiH, ne može ombudsman donositi meritorne odluke na žalbe. Odnosno, prvo bi se morao izmijeniti Zakon o ombudsmanu da bi se moglo raspravljati o tome da drugostupanjsko tijelo bude Institucija ombudsmana. U kontekstu reformskih zakona razmatrana su i načela prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH, koji je predložilo Vijeće ministara BiH, kao i o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, a čiji je predlagač također Vijeće ministara BiH, pri čemu je dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta BiH Marinko Čavara poručio kako ova zakonska rješenja, kao i ono o slobodi pristupa informacijama, predstavljaju veliki korak BiH k pristupanju Europskoj uniji.
Zastupnički dom jučer je usvojio prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u u prvom čitanju. Sada slijedi amandmanska faza. Inače, ovim prijedlogom se podiže limit za ulazak u sustav PDV-a, i to sa sadašnjih 50 tisuća na 100 tisuća maraka, dok se obveza predaje izvješća i plaćanja PDV-a za obveznike pomiče s 10. u mjesecu do kraja mjeseca