Vlada Federacije BiH utvrdila je danas na 68. sjednici Prijedlog zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Prema riječima ministra rada i socijalne politike FBiH Veska Drljače, svi zahtjevi umirovljenika su ispunjeni, a ova reforma zakona donijet će efikasniji i učinkovitiji mirovinski sustav.
Prema ranijoj strategiji utvrđeno je da trenutni mirovinski sustav ne funkcionira dobro i da bi sam od sebe doživio kolaps. Reforme su bile potrebne kako bi se konačno uredio ovaj sustav te da umirovljenici ne bi čekali ponekad i do kraja mjeseca na svoju mirovinu.
"Ovaj zakon je, nakon što je usvojen u formi nacrta, prošao različite institucije. Obavljene su konzultacije sa Savezom umirovljenika poslodavcima i ostalim subjektima. Danas usvojeni Prijedlog podrazumijeva promjene uvođenja bodovnog sustava umjesto postojećeg sustava koeficijenta koji se pokazao neučinkovitim, uvođenje redovnog usklađivanja mirovina prema rastu BDP-a i usklađivanja plaća prema indeksu potrošačkih cijena, te trezorski sustav poslovanja", rekao je Drljača, piše Klix.ba.
Pooštravaju se uvjeti za ostvarivanje prava na mirovine, uz izuzetke, a proširen je i mirovinski obuhvat ne samo na plaće već i na naknade na koje se vrši uplata doprinosa.
"Uvode se odredbe koje će na pravičniji način utvrditi stope doprinosa koje se odnose na beneficirani radni staž i bit će izvršena revizija tih radnih mjesta. Također doprinosi za te kategorije će se plaćati u pravičnom iznosu, a do sada je bilo u nižem iznosu", kazao je ministar.
Bitno je istaknuti da usvojene izmjene jamče da neće doći do smanjenja mirovina te će se mirovine redovito isplaćivati. U zakon su uvrštene i tražene posmrtnine što umirovljenicima jako važno. Doći će do promjene i u invalidskim mirovinama.
"Mi smo poznati kao država koja ima najveći broj invalidskih mirovina. Cilj je da se smanji u realne okvire, sa 23 posto na 18 posto. To je proces koji ide postepeno. Pooštreni su uvjeti i za obiteljske mirovine. Isplata mirovine je vezana s brojem godina života, uz izuzetke koji se odnose na kategorije poginulih", rekao je Drljača.
Istaknuo je kako zakon predstavlja jednu od važnih prekretnica jer nije reformiran poljednjih 18 godina.