Egzotične životinje u Bosni i Hercegovini nisu česte, ali se ipak uvoze. Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, ove su godine uvezene samo dvije alpake (Lama pacos). Prethodnih godina uvezene su egzotične životinje kao što su dvogrbe deve, sibirski i bengalski tigar, ljame, majmuni, rakuni, klokani, zebre...
Službeni podaci
- Tijekom prošle godine u Bosnu i Hercegovinu su stigle činčile i lemuri, a godinu ranije dvije dvogrbe deve, majmuni (ženka i mužjak) sorte buff-cheeked gibbon. Tijekom 2020. godine stigli su veliki stepski sokol i dva majmuna - naveli su za Nezavisne iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH. U 2019., prema podacima UNO-a, zabilježen je najveći uvoz životinja egzotičnog podrijetla. Tada su stigli ženka bengalskog tigra, sibirski tigar, četiri klokana, zebra, dvije genete, američki rakun, patagonijska mara i berberska ovca. Ženka lava i jedan afrički lav stigli su 2018., dok su godinu ranije uvezeni patagonijska mara i kapibara. Važno je napomenuti da se u Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja navodi da je posebno zabranjeno hraniti živim životinjama druge životinje. Poznato je da se zmije, pa i neke druge vrste gmazova hrane isključivo drugim živim životinjama. Zakonom je propisano da je novčana kazna za prekršaj posjedovanja ovih životinja u Bosni i Hercegovini od 30 do 10.000 KM. - Novčanom kaznom u iznosu od 200 do 200.000 KM može se kazniti osoba koja preprodaje ove životinje - stoji u Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja Bosne i Hercegovine.
Internetska prodaja
Iako zakon nalaže jedno, u praksi se primjenjuje nešto sasvim drugo. Uzgoj, uvoz, posjedovanje i prodaja egzotičnih životinja u BiH su ilegalni. Ipak, unatoč kaznama i zabranama, vrlo je lako kupiti neku egzotičnu životinju, i to jednostavno na internetskoj platformi za prodaju. No, te odredbe ne smetaju pretjerano onima koji putem internetskih platformi prodaju egzotične životinje, kao ni onima koji se tako odluče kupiti ih i postati njihovi vlasnici. Tako pitona možete nabaviti po cijeni od 200 do 350 KM. Tarantule se kreću od 50 do 200 KM, iguane za oko 350 KM, a brojne su i jedinstvene vrste egzotičnih životinja koje se prodaju u BiH. Nedavno je na prodaji bio i majmun marmozet ili patuljasti majmun, koji se prodavao po cijeni od 3700 KM. Osim popularnih egzotičnih vrsta, na internetu možete pronaći i endemične vrste vjeverica, kameleona, raznih zmija, ptica... Je li posjedovanje egzotičnih životinja ljubav ili hir čovjeka, nije važno jer sve je u zakonu jasno predviđeno, ali vrlo legitimno i vidljivo ovaj se zakon krši.