Uzgajivači kornišona nalaze se na pragu ovogodišnje sezone, a na prostoru Živinica ranije su završili sadnju ove vrste krastavca. Od sadnje do berbe treba proći od 50 do 60 dana, tako da bi se prvi plodovi iz zasada mogli dobiti za nešto više od 20 dana.
"Početak ovogodišnje berbe mi očekujemo okvirno 20. lipnja, a trenutno vršimo pripreme za predstojeću sezonu. Kontinuirano obilazimo terene, pratimo situaciju i stanje je zadovoljavajuće. Nadamo se da će nam vremenske prilike ići na ruku kako bi se kvalitetni prinosi na vrijeme mogli početi skidati", kaže za Klix.ba Jasmin Selimović, uzgajivač i predsjednik Udruge Kornišon.
Na lokalitetu Živinica pod zasadima kornišona se nalazi okvirno 120 duluma zemlje, a sve količine koje prispiju će biti dovoljne za podmirivanje domaćeg, ali i inozemnog tržišta.
"Ove godine otkupna cijena će iznositi 1,50 KM za prvu klasu, dok će druga koštati 0,70 KM. Prema trenutnom planu znatan dio uroda završit će na europskom tržištu, posebno u Njemačkoj gdje već imamo dogovorene poslove", navodi Selimović.
Uzgojem ove vrste krastavca u Živinicma se bavi približno 50 uzgajivača, koji od ove sezone očekuju da će dnevno brati od dvije do tri tone plodova. Za taj posao su već osigurali berače koji će raditi za dnevnicu od 50 konvertibilnih maraka.
"Od ove sezone očekujemo da bude bolja nego lani, a također oči upiremo i u nadležne, od kojih već imamo obećanja da bi poticajna politika u 2021. godini mogla biti bolja nego što je to bio ranije", dodao je Selimović.
Bh. kornišon posebno je prepoznat u Europi, zbog činjenice da se intenzivno radi na špaliru, a zbog sistema navodnjavanja kap po kap naši uzgajivači postižu izuzetno dobru kvalitetu prve klase krastavca.