konferencija u neumu

Plenković: Hrvati moraju biti legitimno zastupljeni na svim razinama vlasti

18.03.2021.
u 16:37

“Na tom putu jedan od prioriteta je pitanje jednakosti svih građana, ali i pitanje jednakopravnosti konstitutivnih naroda. Hrvati moraju biti legitimno zastupljeni na svim razinama vlasti”, naglasio je Plenković.

U Neumu je završena konferencija "Transformacijski potencijal euroatlantskih procesa u Bosni i Hercegovini", u organizaciji Sveučilišta u Mostaru, Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH i Rektorskog zbora Republike Hrvatske. Riječ je o kontinuitetu konferencijskog ciklusa o najizraženijim društvenim i politološkim pitanjima koji opterećuju daytonsku Bosnu i Hercegovinu.

Na konferenciji je prvi put sudujelovao i rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj koji je održao uvodni govor. Istaknuto je da akademska i stručna zajednica zajedno treba ponuditi odgovor kako stabilizirati situaciju u BiH, obzirom i na promjene koje se najavljuju. 

Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković kazao je kako je “europski put transformacijski put BiH”, prenosi N1.

“Na tom putu jedan od prioriteta je pitanje jednakosti svih građana, ali i pitanje jednakopravnosti konstitutivnih naroda. Hrvati moraju biti legitimno zastupljeni na svim razinama vlasti”, naglasio je Plenković.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović poručio je kako “nema alternative za europski i NATO put BiH”.

“Meni je zadovoljstvo da sam danas mogao biti nazočan i pozdraviti sve one koji su dali doprinos za ovu konferenciju, posebno u covid ambijentu. Hvala svima koji su nam pružili ruku da danas kroz ekspertizu možemo govoriti o tome što su izazovi za BiH“, kazao je Čović.

Na panelu tijekom kojeg se govorilo o federalizmu kao sredstvu izgradnje višenacionalnog demokratskog društva sudionici su tematizirali federalizam kao sredstvo afirmacije demokratskih društava i njihove stabilizacije.

Bez obzira na promišljanja je li BiH uopće potreban federalizam, razmatrane su dostupne forme njegovog optimalnog ozbiljenja u mjeri u kojoj predstavlja odgovor na temeljne potrebe njezinih naroda i u interesu izgradnje suživota.

Govorilo se o federalizmu kao sredstvu izgradnje višenacionalnog demokratskog društva kakvog se želi napraviti i učvrstiti u BiH i stvoriti ambijent s prevladanim post konfliktnim karakterom bh. društva integriranjem u EU i NATO.

Eksperti i znanstvenici su predlagali organizacijske društvene modele koji mogu odgovoriti ključnim obilježjima BiH kroz njezinu povijest, multikulturalnost itd., i svemu ono što je ona u tranzicijskom procesu prošla, a istovremeno osigurati joj najviše demokratske europske standare.

O toj temi govorili su prof. Min Reuchamps, prof. dr. Sumantra Bose, prof. John Kincaid, prof. Eva Maria Belser, prof. Nico Steytler, prof. Alain Gagnon, prof. Allison Mcculloch i prof. dr. Gordon N. Bardos. Panel je moderirala Sanja Vlaisavljević.

Inače, riječ je o kontinuitetu konferencijskog ciklusa o najizraženijim društvenim i politološkim pitanjima koji opterećuju dejtonsku Bosnu i Hercegovinu.

 

Konferenciju možete ponovno pogledati OVDJE

 
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar Jero
Jero
13:21 18.03.2021.

Hrvatska puca po svim šavovima,a on brine tuju brigu.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije