“Reformski dijalog lokalnih i središnjih vlasti u FBiH” bio je tema konferencije čiji je cilj jačanje kapaciteta lokalnih vlasti u JI Europi. Organizirali su je Savez općina i gradova FBiH. Vesna Travljanin, direktorica Saveza, izrazila je zadovoljstvo što se raspravljalo o predstojećem Zakonu o pripadnosti javnih prihoda.
Tehnička pomoć MMF-a
Prema njezinim riječima, nije cilj završiti nego započeti proces dijaloga lokalnih i središnjih vlasti u FBiH. Jedna od gorućih tema jest Zakon o pripadnosti javnih prihoda za koji je Ministarstvo financija FBiH zatražilo tehničku pomoć MMF-a. Raspodjela javnih prihoda u FBiH jedno je od važnijih političko-ekonomskih pitanja. Nezadovoljno pozicijom, nekoliko županija izrazilo je neslaganje s trenutačnom raspodjelom javnih prihoda s jedinstvenog računa UNO-a BiH. Smatraju da su u neravnopravnom položaju jer raspodjela javnog novca mora biti realizirana na osnovi realnog stanja, prije svega na ekonomsko-proizvodnoj moći županija. Predstavnici MMF-a su zajedno s predstavnicima ovog ministarstva radili na presjeku trenutačnog stanja i identificiranju prostora za nadogradnju te razgovarali sa županijskim ministrima i pojedinim općinama i sudionicima u izradi ovog zakona. Svi prijedlozi će biti podvrgnuti ekonomskim izračunima koje će pripremiti Ministarstvo. Raspravljalo se i o primjeni Zakona o stvarnim pravima u FBiH i iskustvima općina. Predstavnica Svjetske banke u BiH rekla je kako je ova banka u BiH za 20 godina financirala 71 projekt u iznosu od milijardu i 880 milijuna dolara, kroz kredite i grantove.
Sistematska dijagnostika
Trenutačno podržavaju 11 projekata u iznosu od 526 mil. dolara u oblasti poljoprivrede, šumarstva, upravljanja vodama, otpadnim vodama, otpadom, registraciji nekretnina, razvoju privatnog sektora, energetske učinkovitosti, zaštite okoliša... U studenom prošle godine Svjetska banka pripremila je sistematsku dijagnostiku za BiH. To je bila preteča okvira za partnerstvo s BiH od 2016. do 2020. U okviru dijagnostičke studije za registraciju nekretnina u BiH došlo je do određenih pomaka. Prema publikaciji Doing Business, u 2010. BiH je bila na 139., a sada se nalazi na 97. mjestu. S tim da je vrijeme koje je potrebno za registraciju nekretnine sada 24 dana, a prije 6 godina je bilo 84. U usporedbi s drugim zemljama, BiH ima bolje rezultate, jer u Sloveniji za registraciju nekretnina treba 49 dana, u RH 62, u Crnoj Gori 69 dana, Srbiji 54 i Makedoniji 30 dana.•