otvoreno pismo

Zastupnici Inzku i veleposlanicima: Spriječite referendum u RS, snosit ćete odgovornost za urušavanje Dayton

zastupnici
02.08.2016.
u 12:29

Zastupnici upozoravaju veleposlanike da će, ukoliko se bh. entitetu RS i samo jednom od tri ustavno ravnopravna naroda u tom bh. entitetu dozvole da provede referendum i oni snositi veliki dio odgovornosti za urušavanje Daytonskog mirovnog sporazuma

Zakazani nelegalni referendum u bh. entitetu Republika Srpska izravni je pokušaj rušenja daytonskog ustavnog poretka i stavljanja izvan snage člana 1. Ustava BiH kojim je precizno definirano pitanje kontinuiteta u državi, upozorilo je trinaest zastupnika Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u javnom obraćanju visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku i veleposlanicima zemalja "svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma (SAD, EU, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, Francuska, Njemačka i Rusija), javlja Fena.

U obraćanju koje su potpisali: Denis Bećirović, Mirsad Mesić, Šemsudin Mehmedović, Željko Komšić, Mensura Beganović, Salko Sokolović, Sadik Ahmetović, Senad Šepić, Damir Bećirović, Jasmin Emrić, Zaim Backović, Diana Zelenika i Hanka Vajzović oni upozoravaju da bh. entitet RS, u skladu s tekstom Memoranduma SANU-a II, pokušava antidaytonskim, antiustavnim i nelegalnim referendumom, zakazanim za 25. rujna 2016., dobiti ono što velikosrpska politika nije dobila u ratu i u tekstu Daytonskog mirovnog sporazuma.

Stalno negiranje i osporavanje uloge visokog predstavnika, najnoviji pokušaj teškog degradiranja i razvlašćivanja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i njegovih konačnih i obvezujućih odluka, zlonamjerna i pravno neosnovana revizija ustavne odredbe o kontinuitetu države BiH i pokušaj nelegalnog uspostavljanja pravno nepostojećeg kontinuiteta bh. entiteta RS predstavljaju izravno i flagrantno razaranje suštinskih dijelova Daytonskog mirovnog sporazuma bez kojeg ovaj sporazum gubi svaki smisao, upozoravaju državni zastupnici. 

Imajući u vidu da legalni predstavnici međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine, punopravne članice UN-a od 22.5.1992., ne bi nikada potpisali navedeni sporazum u kojem nisu sadržani suštinski elementi koji su danas na brutalnim udaru organa bh. entiteta RS, oni javno pozivaju veleposlanike zemalja svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma da se hitno uključite u konkretno sprečavanje daljnje nesagledive eskalacije novonastale krize prouzrokovane unilateralnim, neodgovornim i opasnim postupcima organa bh. entiteta RS.

Zastupnici u svome obraćanju podsjećaju da u Ustavu BiH jasno piše da:

"Republika Bosna i Hercegovina, čije je službeno ime od sada Bosna i Hercegovina, nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država, s unutarnjom strukturom modificiranom ovim Ustavom, i s postojećim međunarodno priznatim granicama. Ona ostaje država članica UN-a i može kao BiH zadržati članstvo ili zatražiti prijem u organizacijama unutar sustava UN-a, kao i u drugim međunarodnim organizacijama".

Također naglašavaju da je kontinuitet države Bosne i Hercegovine reguliran i u prijelaznim odredbama.

- Dužnosnici bh. entiteta RS, napokon, moraju shvatiti elementarnu ustavnu i pravnu činjenicu da je ovaj entitet administrativno-teritorijalna jedinica unutar suverene i nedjeljive države BiH koji kao takav egzistira tek od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma. Svaki pokušaj uspostavljanja kontinuiteta bh. entiteta RS s neustavnim, nelegalnim, nepriznatim i samoproglašenim tvorevinama predstavlja pravno neosnovano, opasno i flagrantno kršenje izričito propisanih odredbi Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, navodi se u obraćanju.

Zastupnici PSBiH upozoravaju da pojedini dužnosnici RS-a insistiraju na obilježavanju 9. siječnja jer je to za njih ključni datum koji im ostavlja nadu da mogu realizirati velikosrpski projekt u narednim godinama te podsjećaju da su tog dana 1992. godine oni proglasili nelegalnu i samoproglašenu tzv. ''Srpsku Republiku Bosnu i Hercegovinu" i nakon toga u ustavnom tekstu ove pravno nepostojeće tvorevine zacrtali da je ona sastavni dio velikosrpske države, odnosno tzv. krnje Jugoslavije koju su u to vrijeme činili Srbija i Crna Gora.

- Zato je za njih važno dokazivanje kontinuiteta postojanja od 9. siječnja 1992. godine na čemu već više od 24 godine uporno insistiraju. Po toj neosnovanoj i nimalo bezazlenoj konstrukciji, bh. entitet RS je nastao prije države BoiH. Odnosno, po tom pravno, povijesno i činjenično neosnovanom tumačenju, Bosna i Hercegovina je nastala tek u Daytonu 1995. godine spajanjem „dvije države“, Republike Srpske i Federacije BiH. To je skandalozni, očigledni i nezabilježeni pokušaj prevare i falsificiranja Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine - ističu u svome obraćanju zastupnici PSBiH. 

S toga, naglašavaju da, 9. siječanj nema nikakvo uporište u Daytonskom mirovnom sporazumu i Ustavu države Bosne i Hercegovine i obilježavanje tog datuma predstavlja provokaciju za državu i predstavnike međunarodne zajednice.

Deveti siječanj je uvredljiv i za modernu Europu i UN jer predstavlja ozvaničenje politike koja je osmislila sustavne masovne zločine, etničko čišćenje, logore, masovna ubojstva civila, masovne grobnice i genocid u Srebrenici. Ta politika je, između ostalog, osmišljena i u neustavnim dokumentima za formiranje tzv. srpske države na teritoriji Bosne i Hercegovine upravo 9. siječnja. Do sada je projektantima i izvođačima ove politike, u Haaškom tribunalu i sudovima u BiH i Europi, izrečeno više od tisuću godina zatvorske kazne. Samo za genocid i druge zločine u Srebrenici do sada su osuđene desetine nalogodavaca i počinitelja na više od 550 godina zatvora, podsjećaju zastupnici PSBiH. 

Oni upozoravaju veleposlanike zemalja svjedoka Daytonskog sporazuma da će, ukoliko se bh. entitetu RS i samo jednom od tri ustavno ravnopravna naroda u tom bh. entitetu dozvole da provede antidaytonski i antiustavni referendum i oni snositi veliki dio odgovornosti za urušavanje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Također smatraju da je vrijeme i da predstavnici međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, regiji, Europi i UN-u iskreno odgovore na neka od ključnih pitanja, među kojima je na pitanje do kada će se tolerirati politika Milorada Dodika i njegovih sljedbenika koji ciljano pokušavaju razarati državu Bosnu i Hercegovinu, korak po korak, mjesecima i godinama i je li moguće da najveće svjetske sile koje su ujedno i zemlje svjedoci Daytonskog mirovnog sporazuma ne mogu zaustaviti opasnu destruktivnu politiku koja godinama dolazi iz manjeg bh. entiteta, je li ponovno na sceni repriza podilaženja i popuštanja onim snagama koje negiraju sudski utvrđen i planetarno priznati genocid u Srebrenici i koje javno žele da pred cijelim čovječanstvom uspostave puni kontinuitet s genocidnom politikom Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i je li Bosni i Hercegovini ponovno destruktivna politika, neustavnost i nezakonitost preuzimaju primat nad pravom i načelima ustavnosti i zakonitosti?, prenosi Odjel za odnose s javnošću Parlamentarne skupštine BiH obraćanje zastupnika veleposlanicima zemalja svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije