Nova pravila o odlasku u starosnu mirovinu u FBiH

Žene mogu u mirovinu nakon 55 godine

02.08.2010, Zagreb - Penzioneri se na klupici u Gajevoj odmaraju i druze. Ilustracija za penzionere. Photo: Goran Jakus/PIXSELL
17.12.2015.
u 10:02

Novi zakon ne poznaje prijevremene penzije, već starosne i invalidske, pojasnio predsjednik Udruženja penzionera FBiH

Novi zakon o umirovljeno-invalidskom osiguranju Federacije BiH koji bi trebalo da se donese do kraja ove godine i stupi na snagu u siječnju 2016. godine ne poznaje prijevremene mirovine, kao što je slučaj sa starim, još uvijek postojećim, zakonom. To nam je potvrdio Mehmedalija Rapa, predsjednik Saveza udruženja umirovljenika FBiH. Ipak, radnici koji u idućoj godini ispune uvjete, primjera radi, žene 30 godina staža i 55 godina i šest mjeseci života, mogu otići u mirovinu, jer se ona po novom zakonu vodi kao starosna.

Strah od promjena 

-Znam da je veliki broj mojih kolega požurio u prijevremenu mirovinu, dok je još na snazi stari zakon, kako bi imali veće mirovine. Ali puno je i nas kojima do prijevremene mirovine treba još 2,5 mjeseca i bukvalno prelazimo u iduću godinu sa radom. Sada nas je strah da će se uvjeti promijeniti i da ćemo morati još raditi da bi otišli u mirovinu po novom zakonu. Po starom zakonu, kao što je poznato, za žene je uvjet 55 godina starosti i 30 godina staža. Ja zaista više ne mogu da radim. Smatram i da mladima treba dati šansu – ispričala nam zabrinuto jedna radnica.

Iz Saveza udruženja umirovljenika FBiH objašnjavaju da ni sa novim zakonom mnogi neće biti oštećeni.

-Prednacrt zakona o MIO kaže da osiguranik, žena, ima pravo na starosnu mirovinu kada u 2016. godini navrši 55 godina i šest mjeseci života i 30 godina staža osiguranja. U 2017. za ostvarivanje starosne mirovine treba 56 godina života i 30 godina i šest mjeseci staža, a u 2018. godini 56 godina i šest mjeseci života i 31 godinu staža osiguranja – objašnjava nam Mehmedalija Rapa, predsjednik Saveza.

Mirovina za muškarce 

Dodaje da za muškarce u 2016. godini je uvjet za odlazak u mirovinu 60 godina i šest mjeseci života i 35 godina staža osiguranja. A u 2017. godini 61 godina života i 35 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

– Novi zakon ne poznaje prijevremene mirovine, već starosne i invalidske. Starosna je i ako navršite 65 godina starosti i 40 godina staža. Ili, 65 godina starosti i 15 godina penzijskog staža. Ili, 65 godina života i 20 godina staža u okviru kojeg se, primjera radi, za borce nalazi nekoliko godina staža koji im je uračunat za vrijeme boravka u vojsci, a isti nije plaćen. Dakle, tko hoće ranije u mirovinu, može na osnovu invalidnosti, ali i tu su kriteriji pooštreni – ispričao nam je Rapa.

Ključne riječi

Komentara 1

ME
Melagrana
18:15 17.12.2015.

http://nar-sipak.site88.net

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije