Unatoč svemu

Obiteljski sastanci

Foto: VL
Obiteljski sastanci
29.08.2015.
u 06:30
Pogledaj originalni članak

Održavate li u svojoj obitelji redovite obiteljske sastanke? Koliko puta mjesečno se održavaju obiteljski sastanci u vašoj obitelji? Zacijelo, obitelj nam je svima među najvažnijima "stvarima" u životu. Za najvažnije stvari u životu treba se potrudili. Ima mnogo savjeta kako poboljšati kvalitetu života u obitelji. Svakako, bolja komunikacija u obitelji pridonosi kvaliteti obiteljskih odnosa i življenja. Važno je u obitelji održavati redovite obiteljske sastanke. Mnoge obitelji se žale kako je teško okupiti sve članove na zajedničku obiteljsku molitvu. U vrijeme zakazane molitve jedan član hoće izići vani, drugi želi gledati televizijski program. Trećem je dosadno... Mnoge majke kažu - najlakše mi je samoj moliti tada se ne ljutim... Nekad se treba i naljutiti. Teško je održavati i obiteljske sastanke kao što je teško njegovati obiteljsku molitvu. Unatoč teškoćama i neuspjehu, nemojte odustati. Pokušajte. Probajte već danas najaviti u svojoj obitelji sastanak za sutra u 20 sati. Poslušajte malo reakciju drugih članova? Čut ćete gunđanje i ispriku kako se to ne može...

Što je svrha obiteljskog sastanka? Svrha obiteljskog sastanka je povećati broj pozitivnih ponašanja i izvući se iz bezizlazne destruktivne spirale kroz tri koraka: 1. iznijeti svoje mišljenje i prigovora, 2. zajednički kroz dijalog stvoriti programa djelovanja do sljedećeg sastanka, 3. ponuditi rješenje problema.

Umijeće je kako održati obiteljski sastanak! Ima više pravila, a evo nekih koji nam mogu pomoći kroz tri faze:

Prva faza: predsjedatelj (jednom otac, jednom majka, mogu se i djeca mijenjati) vodi sastanak i daje riječ svakom članu obitelji. Članovi obitelji jedan po jedan iznosi jasno prigovor koje ima na bilo kojeg člana ili na stanje u obitelji. Važno je slušati onoga koji govori. Nemojmo iznositi na jednom sastanku više prigovora

Druga faza: stvaranje programa. Prihvati jedan ili dva prigovora. Ne možemo mijenjati odmah sve. Dogovoriti se koja su dva prigovora u tom trenutku najvažnija.

Treća faza: rješenje problema. Pokušati jednu negativnu pojavu ili prigovor oblikovati. Zatim iznijeti mišljenje što će tko poduzeti da se riješi i za koliko vremena. Na sljedećem sastanku analizirajte što se ostvarilo s prethodnog sastanka. Tri teškoće suvremene obitelji: nema zajedničkog objeda, nema zajedničkog sastanka, nema zajedničke molitve. Zacijelo svi volimo svoju obitelji i želimo joj sve najbolje. Nije dovoljno željeti joj najbolje, nego unatoč svim poteškoćama, pokušajte zajedno objedovati, održavati sastanke i moliti!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.