Nakon što je COVAX odgodio prvu malu, i onako zakašnjelu, dostavu cjepiva za BiH postalo je jasno da će se taj proces kod nas otegnuti skoro u nedogled, posebno jer nama ne treba 50 tisuća cjepiva nego 5 milijuna.
Poslovni ljudi već odavno se drže za glavu, a nakon ovih vijesti uhvatila ih je prava panika. Što će biti s ekonomijom, hoćemo li ostati iza graničnih rampi koje su namijenjene za "neimunizirane", šta će biti s turističkom sezonom... Samo su neka od pitanja.
Nakon što je Bosna i Hercegovina izgubila od prije par dana mjesto na povlaštenoj listi uvoznika u Ameriku, problemi će se sve više pojačavati i s europskim zemljama, smatra ekonomski analitičar Draško Aćimović.
"Pad izvoza, a posebno pad uvoza repromaterijala važnih za bh. gospodarstvenike je znak da će se kriza produbljivati za zemlje koje nisu zaustavile ili stavile pod kontrolu pandemiju. BiH nije imala skoro nikakve strane investicije posljednjih nekoliko godina, a sada su strane investicije postale razina 'statističke poreške'. Bez imunizacije neće doći nitko od stranih investitora, nećemo moći izvoziti jer će izvoz biti otežan za zemlje koje će biti crvena zona - neimunizirane", kaže za Klix.ba Aćimović.
Domaći gospodarstvenici koji rade za strane tvrtke morat će računati da će te tvrtke prebaciti u druge zemlje svoje aktivnosti, smatra.
"Zaposleni u privatnom sektoru, od kojeg žive svi u javnom, će i dalje obolijevati što će posebno u zemlji čiji BDP čini 72,8 posto mikro poduzeća do devet zaposlenih dovesti do potpunog kraha. Granice će se zatvoriti, sve će poskupjeti", predviđa Aćimović.
Nakon prolongiranja dostave od COVAX-a, a sve zbog stavova tvrtke Pfizer, domaća vlast krenula je u verbalni rat s ovom prestižnom tvrtkom koja je lider u proizvodnji cjepiva protiv koronavirusa i koja je sa svojim dozama prisutna u preko 60 zemalja svijeta. Znajući globalnu važnost naše zemlje i Pfizera svi već znaju kako će "rat" završiti, a taj epilog nije dobar za građane, piše Klix.