Odluka o minimalnoj plaći u FBiH izazvala podijeljene reakcije

Poslodavci: Odluku staviti izvan snage. Sindikati: I ovo je premalo

Poslodavci: Odluku staviti izvan snage. Sindikati: I ovo je premalo
04.01.2025.
u 09:30
Odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće na 1000 KM, a samim tim i doprinosa, izazvala je brojne reakcije među poslodavcima, sindikatima, radnicima i ekonomistima.
Pogledaj originalni članak

Dok poslodavci traže da se odluka stavi izvan snage, sindikati kažu da je i ovo povećanje premalo za dostojan život radnika. Ekonomisti upozoravaju da je za provođenje odluke nužno smanjivanje poreza i doprinosa.

Ne žele dijeliti profit

Nastavljaju se pritisci Udruge poslodavaca FBiH da se izvan snage stavi odluka o najnižoj plaći u FBiH za 2025. godinu. - U međuvremenu je valjda svima postalo jasno da nikome nije teško kao poslodavcima, posebno onima u privatnom sektoru. Postavlja se pitanje je li ih netko natjerao da se bave privatnim biznisom?! Ako je stvarno toliko teško, zašto se ne zaposle kao radnici, još bolje kao radnici koji primaju najnižu ili plaću manju od 1000 KM?! - navodi se u priopćenju Saveza samostalnog sindikata BiH koje potpisuje predsjednik organizacije Selvedin Šatorović. - "Želju" da pomognu radnicima najveći broj poslodavaca pokazao je nepoštivanjem odluke o isplati jednokratne pomoći radnicima, i to u dva navrata. Iako je isplata tog novca bila bez ikakvih nameta, manje od polovine zaposlenih bilo je obuhvaćeno odlukom. Među poslodavcima koji su ispoštovali odluku samo ih je 1/3 iz privatnog sektora. Dakle, nije problem u visini nameta, već u izostanku želje da podijele bar dio profita. Stav Saveza samostalnih sindikata BiH u vezi s reformom poreznog sustava godinama je jasan. Bili smo i jesmo za usvajanje fiskalnih zakona i smanjenje opterećenja na plaću. Nejasno je zašto se toliko bune oni koji su do prije nekoliko dana tvrdili da gotovo nitko ne radi za najnižu plaću. Ili je jasno?! Znamo da je problem zapravo u činjenici da već desetljećima prijavljuju radnike na minimalnu plaću i tako izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa. Ne razmišljaju da tako kradu državu od koje uvijek očekuju pomoć i podršku, a radnike dugoročno ponižavaju i kao zaposlene, ali i kao buduće umirovljenike - stava su u ovom sindikatu. Ova odluka izazvala je negodovanje među poslodavcima, koji najavljuju moguće otkaze zbog povećanih troškova. Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Safudin Čengić, gostujući na N1, naglasio je kako je iznenađen nedostatkom dijaloga o ovoj odluci: - Na prvoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća očekivali smo ozbiljnu raspravu o uredbi za 2025., ali je prijedlog odluke o povećanju plaće na 1000 KM stigao iznenada. To je povećanje od 65% na postojeću minimalnu plaću, što predstavlja veliko opterećenje za poslodavce - kazao je. Čengić je istaknuo da poslodavci već godinama traže smanjenje doprinosa i poreza kako bi mogli izdržati rast plaća: - Nikome od poslodavaca nije problem isplatiti radniku 1000 KM, ali godinama upozoravamo da je potrebno smanjiti fiskalna opterećenja na rad. Nažalost, prethodne vlade nisu ništa poduzele po tom pitanju - istaknuo je. Prema Čengićevim riječima, vlasti se boje da će smanjenje doprinosa ugroziti zdravstvene i mirovinske fondove.

Otvoreno pismo

Samostalni sindikat radnika nemetala i kemije u FBiH uputio je otvoreno pismo Vladi, Udruzi poslodavaca FBiH i Ekonomsko-socijalnom vijeću kojim, kako navode, žele upoznati nadležne, ali i javnost sa svojim stavom u povodu odluke Vlade FBiH o povećanju iznosa najniže plaće zaposlenima u FBiH. Kako navode na početku pisma, već dulje vrijeme se u javnost plasiraju razne informacije koje se tiču povećanja visine najniže plaće. Između ostalog navode da su na nekoliko sjednica Upravnog odbora razgovarali o toj temi i, ukratko, imaju o njoj svoj stav. Stava su da je najniža plaća od 1000 KM objektivno nedovoljna za osiguranje egzistencijalnih životnih potreba zaposlenih s obzirom na to da je iznos izračunate vrijednosti potrošačke košarice već iznad 3000 KM. Možda je visina najniže plaće od 1000 KM bila realna onda kada se tek počelo govoriti o ovom iznosu, a to je bilo prije više od dvije godine. Realno, u ovim uvjetima (ali svakako nedovoljno) bila bi najniža plaća u visini barem 1200 KM. Ističu kako je sramotno da radnici koji stvaraju novu vrijednost (industrijski sindikati), pune proračunske blagajne, zarađuju i za svoje plaće, za poreze, doprinose i za dobiti poslodavaca, danas postaju moneta za potkusurivanje raznih interesa. Radnicima ne treba pomoć, radnici mogu i trebaju živjeti od svog rada. Radnicima ne treba milostinja koju im netko pruža od novca koji su oni napravili. - Na kraju, gospodo, krajnje je vrijeme da se ova trakavica riješi. Radnici moraju živjeti, prehranjivati obitelji, i to tako da onaj koji raspolaže njihovim novcem i koji misli da je gospodar njihovih života taj novac raspodijeli kako treba. Ako ne znate, gospodo, onda prepišite - poručuju iz Sindikata. Na kraju zaključuju kako je "sramotno što se uopće govori da radnika nema, da napuštaju radna mjesta, da odlaze iz zemlje, a ovo se radi".

veći standard za radnike

Kraljević: Povećanje najniže plaće predstavlja novi korak ka socijalnoj pravednosti

S ciljem smanjenja odliva radne snage, na što kao kroničan problem već duže vrijeme upozoravaju poslodavci , Vlada Federacije BiH je na jučerašnjoj sjednici usvojila Odluku o najnižoj plaći za 2025. godinu u visini od 1000 KM. Riječ je o značajnom povećanju najniže plaće koje ima višestruke značajne pozitivne učinke jer prvenstveno osigurava veći standard za radnike sa najnižim primanjima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.