Odluka Vlade Federacije BiH da minimalna plaća u ovom bh. entitetu od 1. siječnja bude 1000 KM izazvala je podijeljene reakcije. Dok su sindikalisti zadovoljni, gospodarstvenici poručuju da će ovakva situacija dovesti do masovnog otpuštanja radnika te da se moraju smanjiti doprinosi, piše Večernji list BiH.
Odlazak radnika
Premijer FBiH Nermin Nikšić kazao je da se ne želi osvrtati na populističke reakcije.
- Za Vijeće stranih investitora, koje inače jako uvažavam, imam vrlo kratku i jasnu poruku: Oni investitori kojim je plaća od 1000 KM prepreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke “banana-države” pa tamo davati plaću radnicima od nekoliko stotina eura. Mi smo država koja pretendira na članstvo u EU i svaki naš postupak oslikavat će tu ambiciju. Nikada neću pristati da ispunjavamo obveze za članstvo u EU, bez obzira na to koliko to sporo bilo, a da plaće radnika budu posljednji uvjet na tom putu. Na početku mandata rekli smo da svi investitori koji dolaze u BiH zbog mizerne cijene rada ne trebaju dolaziti - rekao je Nikšić.
Odluku je komentirao i Toni Kraljević, dopredsjednik Vlade FBiH i federalni ministar financija. - Apsolutno smo svjesni da ovakva odluka otvara brojna pitanja i izazove, posebno za poslodavce u smislu predvidivog i održivog poslovanja, ali dugoročni pozitivni učinci sigurno će nadmašiti prvobitne poteškoće. Svi partneri Vlade Federacije u Ekonomsko-socijalnom vijeću itekako su zabrinuti zbog nedostatka radne snage i odlaska kvalificiranih radnika te će ova mjera, osim olakšavanja pritiska zbog rastućih troškova života, imati utjecaja na smanjenje odljeva ljudi i jačanje ekonomske stabilnosti zemlje - rekao je Kraljević.
Naglašava kako treba imati na umu da povećanje najniže plaće nije i neće biti izolirani potez, već dio sveobuhvatne strategije reforme fiskalnog sustava te da ovu odluku Vlade FBiH treba promatrati u tom kontekstu. Udruga ugostitelja FBiH oglasila se u povodu posljednje odluke Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće na 1000 KM te su uputili niz kritika na ovakve postupke. Dana 1. siječnja 2025. godine poslali su i novo priopćenje. Predsjednik Udruge ugostitelja FBiH Ahmed Puškić poslao je otvoreno pismo Vladi FBiH.
- Poštovani premijeru Nikšiću, u povodu vaše izjave da neki ne žele veću minimalnu plaću i jaku radnu snagu u našoj zemlji, moramo vas demantirati i javno opet ponoviti, kao u našem prvom priopćenju, da ugostitelji i gospodarstvenici možda i najviše traže i očekuju veću plaću u Federaciji i da su naša očekivanja da minimalna plaća bude 1300 KM, a ne 1000 KM kao što je odlukom doneseno. Međutim, vi vrlo vješto i mudro spominjete da mi to ne želimo i da idemo u “banana-države”. Notorna je laž i obmana reći da netko ne želi veću plaću u ovim teškim vremenima kada je potrošačka košarica poskupjela 50%, vi javno kreirate pogrešnu priču da je problem u minimalnoj plaći, što, i sami znate, nije istina - rekao je Puškić. - Najveći problem u ovome svemu jesu doprinosi u Federaciji koji iznose 70% dodatnih troškova na svaku plaću.
Radnicima mrvice
Nama su doprinosi najveći problem jer mi ne možemo plaćati 750 KM doprinosa po jednom radniku, ovaj postotak doprinosa nema nijedna europska država pa kako onda očekujete da mi podnesemo. Javno vas pozivamo da smanjite doprinose, da ne obmanjujete javnost da gospodarstvenici i ugostitelji ne žele veće plaće. Apsolutno smo svi za povećanje plaća, ali s umanjenim doprinosima - naveo je.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović komentirao je odluku Vlade. - Znamo da se rukovodstvo Udruge poslodavaca FBiH maksimalno angažiralo da uvjeri građane kako su radnici krivi za svoje sramno niske plaće. Njima jednostavno nikad nije dovoljno profita i za njih je jedino ispravno da oni imaju milijune, a da radnici rade za, ako je ikako moguće, 500-600 KM. Nitko od danas zabrinutih nije riječ rekao dok je inflacija jela ionako male plaće, kad su deseci tisuća radno sposobnih radnika napuštali ovu zemlju, kada su bez kontrole divljale cijene najosnovnijih prehrambenih proizvoda i higijenskih potrepština, kada su radnici na ulicama tražili poštivanje najosnovnijih ljudskih i radničkih prava. Podržavali su i podržavaju one za koje je najniža plaća od 406 KM bila društveno opasna, poslodavce koji godinama potkradaju državu prijavljujući radnike na minimalac i dajući novac u omotnicama. Nisu radnici ti koji varaju i kradu. Radnici stvaraju profit, hrane proračune i uzdržavaju socijalne kategorije, pri tome dobivajući mrvice. Sve što poslodavci uplaćuju ili bi trebali uplatiti državi zarade radnici - stoji u priopćenju.
- Očekivanja su da će i sve ostale plaće nakon ovoga pratiti ovaj trend - rekao je ranije Šatorović.