povećanje minimalne satnice

Više novca za milijune u Njemačkoj: Od siječnja porastao limit zarade za male poslove

euri
05.01.2025.
u 13:34

Od siječnja 2025. na snazi ​​je nova minimalna satnica u Njemačkoj. Ovo također donosi promjene za male poslove. Koliko sada možete zaraditi i raditi ako radite mali posao, odnosno mini job?

Bilo da se radi o dodatnom prihodu za školarce i studente ili o dopuni vaše mirovine: mali poslovi sada su široko rasprostranjeni. 3,39 milijuna ljudi trenutačno ima takozvani dodatni posao u Njemačkoj. A novca za njih ima više od siječnja 2025. godine, piše Fenix magazin

Limit zarade za male poslove raste na 556 eura mjesečno

Zahvaljujući povećanju zakonske minimalne satnice s 12,41 eura na 12,82 eura po satu, radnici na mini-poslu mogu zaraditi nešto više, a da i dalje zadrže prednosti mini-posla. Konkretno, limit mjesečne zarade u 2025. godini povećan je s 538 eura na 556 eura. Preračunato preko godine, to odgovara maksimalnoj mogućoj zaradi od 6.672 eura.

Važno je znati: unatoč višoj minimalnoj satnici, maksimalno radno vrijeme za male poslove ostaje nepromijenjeno. Čak i uz novo ograničenje zarade, oko 43 sata mjesečno moguće je 2025. godine.

Da budemo precizniji: dopušteno vam je raditi 43 1/3 sata (43 sata i 20 minuta) mjesečno kako ne biste prekoračili ograničenje za male poslove (43 1/3 x 12,82 eura = 556 eura). Ako vaš poslodavac plaća veću  satnicu, dopušteno vam je raditi samo manje sati mjesečno kako biste se i dalje vodili kao i da dalje radite mali posao. Stoga je preporučljivo točno izračunati koliko sati mjesečno smijete raditi kako biste zadržali svoj status malog posla.

Kad mini-posao postaje midi-posao?

Ako mjesečna plaća zarađena od jednog ili više manjih poslova redovito bude veća od 556 eura mjesečno 2025. godine, mini-posao će postati srednji posao. Takozvana klizna zona je između 556,01 eura i 2.000 eura zbog povećanja minimalne plaće. Za 2024. vrijedi prijelazni raspon od 538,01 eura do 2.000 eura.

Uz Midijob zaposlenici imaju sveobuhvatnu zaštitu u zdravstvenom, mirovinskom osiguranju, osiguranju za nezaposlene i njegu, ali ne moraju plaćati pune doprinose za socijalno osiguranje. Puna zarada i dalje će se uzimati u obzir za kasniju mirovinu. U mini-poslu, međutim, podliježete samo mirovinskom osiguranju.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije