31.05.2024. u 11:05

Svibanj je na izmaku, a sutra počinju lipanj i klimatsko ljeto pa nepopravljivi optimisti vjeruju da će politički odnosi u BiH koliko-toliko zatopliti. Bilo je u svibnju svega i svačega. Rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena većinom glasova na zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda, donijela je nove podjele u BiH. Iako se ne spominju ni Srbija, ni RS, ni Srbi kao narod, već počinitelji i žrtve, u manjem daytonskom entitetu i istočnom susjedu smatraju da je rezolutna rezolucija usmjerena protiv srpskog naroda. Posebno ih boli to što su i Crnogorci glasovali za rezoluciju, a tješi to što su Rusi i Kinezi bili protiv. Pa su uslijedile nove političke tenzije u BiH. Postavlja se pitanje dokle će međunarodne rezolucije među narodima u BiH izazivati tenzije. Države koje su glasovale za usvajanje ove rezolucije smatraju da ona treba doprinijeti međunacionalnom pomirenju i uspostavi povjerenja među narodima u BiH.

No, ona je "na prvo čitanje" u Banjoj Luci izazvala bučnu i žestoku retoriku te novi poziv na "mirno razdruživanje" dvaju entiteta i reprizu povlačenja iz institucija na razini BiH. Rezolutna rezolucija dodatno je produbila konfrontacije između Banje Luke i Washingtona. Iz Veleposlanstva SAD-a u BiH stigao je tuk na utuk – SAD će braniti i štititi daytonsku BiH. Ističu da ne postoji međunarodna zavjera da se ukine Republika Srpska te da Dodik ne može izdvojiti ni jednu jedinu izjavu ijednog američkog dužnosnika kojom se poziva na ukidanje RS-a. Dodiku daju na znanje i ravnanje: BiH nije unija dvaju entiteta! Te da može postojati samo unutar BiH, dodavši da "razdruživanje" Republike Srpske ne znači neovisnost RS-a ni kraj BiH, nego znači kraj RS-a!

A kad su ratni zločini u pitanju, političko Sarajevo ne bi trebalo generalizirati tako da srpsku stranu nepodnošljivo lako naziva "genocidašima", hrvatsku "UZP-ovcima", a bošnjačku samo patriotskom. Zločina je, nažalost, bilo na svim stranama pa su za ratne zločine Srbi dobili 2626 godina zatvora, Bošnjaci 591, a Hrvati 337 godina. Naravno da je ratnu katastrofu u BiH izazvao Miloševićev režim, koji je posredno izazvao hrvatsko-bošnjački sukob. Pritom se ne mogu izjednačavati tadašnji službeni Beograd i Zagreb, koji je omogućio naoružavanje Armije BiH, prihvat stotina tisuća izbjeglih Bošnjaka, liječenja, oslobađanje dijelova BiH u suradnji s Armijom BiH, što je dovelo do mira i Daytonskog sporazuma. U političkom Sarajevu zanemaruju glasove bh. Hrvata na referendumu za samostalnu BiH. A nepodnošljivo lako zaboravljaju to koliko su hrvatski premijer Plenković i hrvatska diplomacija doprinijeli približavanju BiH Europskoj uniji.

Banja Luka se kao nešto uzda u Srbiju, a posredno u Rusiju i Kinu. No, RS je u BiH, koja je na europskom putu. Traju užurbani radovi na tom putu jer valja usvojiti mnogo toga prije europskih parlamentarnih izbora. Od zapaljive retorike možda se ostaje na vlasti, ali od nje se ne živi. BiH bez europskih integracija može još više zaostajati u ekonomskom razvoju, a posljedično i u svakom drugom smislu. Hrvatima u BiH možda je integracija u NATO čak i važnija nego članstvo u EU. Prema istraživanju američkog Međunarodnog republikanskog instituta, 68 posto građana BiH je za EU. Čak 98 posto Bošnjaka je za EU, a Srba samo 30 posto. Hrvati su isključivo za EU i NATO, 59 posto Bošnjaka je za NATO, a svega dva posto Srba! Za Hrvate je najvažnija Hrvatska, za Srbe Srbija i Rusija, a za Bošnjake Turska. Najvećom prijetnjom Bošnjaci smatraju Srbiju, Hrvati Rusiju, a Srbi SAD. Brojke na lažu, svi ovi pokazatelji jako su bitni za budućnost BiH. O tome što bi se u budućnosti moglo događati na brdovitom Balkanu, povijest nas mnogo uči, ali ponešto i krije. Sjetismo se razgovora (ne)ugodnog između Amerikanca i Srbijanca iz vremena bivše države. Amer upita Srbijanca:

- Što vam znači ova skraćenica NNNI?

- Ništa nas ne može iznenaditi - odgovori Srbijanac.

- OK - reče Amerikanac.

- Dobro, a što vama Amerikancima znači to OK?

- Osim Kosova - objasni mu Amer.

Kad je jedan strani dužnosnik rekao da u BiH i čitavom Balkanu može doći i do terorizma, pripadnik jednog naroda mu reče:

- Što se pripadnika moga naroda tiče, nema šanse da bilo tko može biti terorist. Evo, na primjer, samo nekoliko razloga: u osam sati ujutro prerano je za dizanje iz kreveta, a kako uvijek kasnimo, propustili bismo sva tri leta. Ako bismo se našli u zrakoplovu, po našem običaju, pričali bismo glasno i privlačili pozornost svih u njemu. Kad komuniciramo, previše pričamo rukama, tako da bi oružje moralo biti odloženo. Osim toga, svi bi htjeli upravljati zrakoplovom pa bi došlo do prepirke i tučnjave. No, za teroristički plan već mjesec dana unaprijed bi znala sva rodbina i prijatelji potencijalnih terorista. Netko bi u zrakoplovu objesio našu zastavu, a započela bi nova tučnjava između navijača različitih klubova, a posebno oko toga tko treba igrati u reprezentaciji jer su svi pripadnici moga naroda izbornici!

Kad će BiH konačno postati europska nevjesta? Nadamo se da će prestati opstrukcije na putu BiH prema EU i da to neće podsjećati na razgovor (ne)ugodni između dvojice prijatelja za šankom:

- Jesi li konačno zaprosio onu finu, zgodnu djevojku?

- Jesam.

- Onda se može čestitati!

- Može, ali treba malo pričekati. Rekla je da sam ja posljednji za koga bi se udala!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije