18.08.2023. u 09:25

Protekli srpanj bio je najtopliji otkad postoje mjerenja temperatura, a tako bi moglo biti i kad je tekući kolovoz u pitanju. No, i ovogodišnje vruće političko ljeto u BiH jedno je od užarenijih u posljednjih 30-ak godina. Dodatno ga je užarila optužnica protiv Milorada Dodika. Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv najmoćnijeg čovjeka Republike Srpske i vršitelja dužnosti ravnatelja Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića zbog odluka vlasti u manjem entitetu da ne objavljuju odluke Christiana Schmidta i Ustavnog suda BiH. Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH. Tužiteljstvo BiH pokrenulo je istragu nakon što je u Službenom glasniku RS-a objavljen ukaz predsjednika tog entiteta Milorada Dodika u kojem se jasno navodi da se odluke Ureda visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH više neće objavljivati. U tom Službenom glasniku piše i to da se odluke tog suda neće primjenjivati u RS-u. Tako je odlučila i ozakonila Narodna skupština RS-a. No, treba vidjeti što će se dalje događati, hoće li Sud BiH prihvatiti argumentaciju Tužiteljstva BiH. Situacija je više nego delikatna jer je za ignoriranje odluka visokog predstavnika predviđena zatvorska kazna i zabrana daljnjeg političkog djelovanja osuđenoj osobi. No, u RS-u tvrde kako je optužnica politički progon i udar na Daytonski sporazum, Ustav BiH i Ustav RS-a te demokratski poredak u BiH. Uslijedio je i tuk na utuk! Dodik je podnio kaznenu prijavu protiv tužitelja Tužiteljstva BiH Nedima Ćosića posebnom odjelu Republičkog javnog tužiteljstva RS-a za suzbijanje korupcije, organiziranog kriminala i najtežih oblika gospodarskog kriminala u Banjoj Luci. Dodik kaže da je Ćosić počinio kazneno djelo povrede zakona iz članka 346. i zloupotrebe službenog položaja i ovlasti Kaznenog zakona RS-a. U svakom slučaju, sve skupa je uvod u novu delikatnu političku krizu koja može usporiti ispunjavanje obveza koje proistječu iz statusa kandidata BiH u EU. Kad se god učini da je BiH Europi blizu, uvijek netko izazove krizu!

Za Ministarstvo pravosuđa BiH nema odmora, radi na finaliziranju zakonskih rješenja koja su na europskom putu Bosne i Hercegovine. U intervjuu za Večernji list Davor Bunoza, ministar pravosuđa BiH, izjavio je da će Vijeće ministara i PS BiH na predstojećim sjednicama usvojiti važne zakonske prijedloge i tako trasirati put zemlje prema EU. Riječ je o Zakonu o slobodi pristupa informacijama, izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću, Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, Zakonu o sudovima. Radna skupina treba krenuti s radom na sastavljanju prijedloga propisa koji se odnose na Ustavni sud BiH, posebno o drugačijem načinu izbora stranih sudaca.

No, valja vjerovati da će se doneseni zakoni i poštivati te provoditi u djelo. Unatoč činjenici da postoje kaznene odredbe za slučajeve neprovođenja presuda Ustavnog suda BiH, i dalje se tjera po starom. Institucije Europske komisije kao jedan od 14 uvjeta za otvaranje pregovora koje vode u članstvo EU-a inzistiraju na pravosudnoj reformi i provedbi presuda Ustavnog suda BiH. Državni i entitetski parlamenti nisu proveli deset odluka ovog suda. Posebno se iz moćnih političkih struktura koje se stavljaju iznad zakona ignorira presuda po apelaciji Bože Ljubića o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda, natkrovljujućem načelu Ustava BiH.

Neke političke strukture u BiH ponašaju se prema onoj znanoj rečenici Josipa Broza: "Ta nećemo se držati zakona k'o pijani plota!" Neki od njih na presude najviše sudske institucije u državi uzvraćaju pilom naopako i izvrću priču. Kao Mujo koji je s viškom maligana u krvi "pravio osmice" po cesti. Zaustavila ga je prometna policija, a jedan policajac mu reče:      

- Morat ćemo obaviti alkotest!

- To, care! Koji alkohol testiramo? – uzvrati Mujo.

Poneki od takvih dobro znaju da su u krivu, ali se ne slažu sa svojim mišljenjem, ignoriraju svaku presudu, čak i kad je u njihovu korist. Kao bogati poduzetnik koji je sklon izvrgavanju zakonskih pripisa kad mu je njegov odvjetnik priopćio:

- Prijatelju, pravda je pobijedila!

- Odmah se žali – predloži mu poslovični kršitelj zakona i propisa.

No, ima i političkih moćnika koji svoje pobočnike i sljedbenike uče kako se ponašati prema osobnoj krivnji:

- Ako nisi, nisi, ako jesi – nisi!

Od postanka čovječanstva pravo i pravda često su suprotstavljeni. Mnogi zakoni su nepravedni, mnogi zločini su učinjeni po nekakvom nepravednom zakonu. Često su se u zatvoru znale naći osobe koje su o jednoj stvari imale oprečne stavove. Tako su na Golom otoku, dok su gurala neko kamenje na ljetnoj žegi, popričala dva robijaša. Jedan reče:

- Ja sam na Golom otoku zato što sam bio protiv Staljina.

- A ja sam na Golom otoku zato što sam bio za Staljina – reče drugi robijaš.

Kroz reformu pravosuđa BiH Ustav i zakone valja prilagoditi slovu i duhu Daytonskog sporazuma, jednakopravnosti konstitutivnih naroda, konsocijacijskoj demokraciji kakva je na djelu u višenacionalnim europskim državama i zapadnoeuropskoj uljudbi. Valja konačno u ropotarnicu povijesti poslati onu znanu: "Kadija te tuži, kadija ti sudi!" Kao i one koji bi se ponašali kao Mujo iz vica u ulozi šerifa na Divljem zapadu. Za šankom u salonu šerif Mujo upita kauboja:

- Koliko je dva više jedan?

- Četiri – odgovori kauboj.

Šerif Mujo ga upuca, a onda upita drugog kauboja:

- Koliko je dva više jedan?

- Tri – odgovori kauboj.

Šerif Mujo upuca i njega, a pomoćnik Haso ga upita:

- Zašto, bolan, upuca i njega, znao je odgovor?

- Znao je previše – objasni mu šerif Mujo.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije