Kako smo doznali od Borislava Šimovića, ravnatelja Kulturno-informativnog centra Čitluk, u zajedničkoj organizaciji KIC-a Čitluk i svih čitlučkih udruga proizišlih iz Domovinskog rata, u četvrtak, 4. veljače, s početkom u 19 sati u hotelu Brotnjo u Čitluku upriličit će se glazbeno-scenska priredba “Bitka za Vukovar – kako smo branili grad i Hrvatsku”, piše Večernji list BiH.
Naime, nakon što se ta glazbeno-scenska priredba krajem prošle godine održavala diljem Republike Hrvatske, 4. veljače će svoju po Hercegovini započeti u Čitluku, a potom nastaviti u Ljubuškome, Grudama, Mostaru i drugim gradovima.
U sklopu čitlučke glazbeno-scenske priredbe o obrani Vukovara i Hrvatske, koja je u Hrvatskoj privukla golemo zanimanje posjetitelja, bit će predstavljene dvije knjige u kojima autori opisuju obranu grada Vukovara i mukotrpno preživljavanje u srpskim logorima.
U prvoj knjizi simbolična naziva “Ne plači, moj dobri anđele” (Bitka za Vuklovar, zatočeništvo i Sloboda), njezin autor Damir Plavšić na zanimljiv je način potanko opisao obranu Sajmišta, Priljeva i Borova naselja, predaju hrvatskih branitelja te torture i mukotrpno preživljavanje u srpskim koncentracijskim logorima Stajićevo, Niš i Srijemska Mitrovica.
U drugoj knjizi pod nazivom “58” (HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca) autor Damir Markuš - Kutina na jedinstven je način opisao kako je 58 dragovoljaca HOS-a neustrašivo branilo grad Vukovar i Bogdanovce te proboj preživjelih HOS-ovaca iz Vukovarskog obruča - (“HOS-ova štafeta smrti”).
Inače, predstavljanje spomenutih knjiga predviđeno je u obliku neobične glazbeno-scenske priredbe u kojoj će sudjelovati članovi HKUD-a “Didak” iz Gradnića, zatim HKUD-a “Brotnjo” iz Čitluka i HKUD-a “Sv. Marko” iz Vionice.
Uz to smo doznali da će zanimljive tekstove iz tih dviju knjiga čitati Anita Martinac, pjesnikinja i časnica HVO-a, te glumci Robert Pehar i Ante Luburić.
U čitlučkome hotelu Brotnjo bit će postavljena i izložba ratnih fotografija koje su na prvoj crti obrane Sajmišta fotografirali dragovoljci HOS-a.