U sarajevskoj Bogosloviji promovirana je knjiga “Hrvatski koordinacijski odbor u Sarajevu 1993. i 1994.” čiji su autori prof. dr. sc. Franjo Topić, dr. Hrvoje Šapina, mr. Trvrtko Nevjestić i prof. dr. Marijo Pejić. Knjiga je posvećena djelovanju Hrvatskog koordinacijskog odbora u ratnom Sarajevu, a koja s distance od 23 godine daje znanstvenu i objektivnu ulogu bosanskohercegovačkih Hrvata u obrani Sarajeva i BiH u cjelini.
O knjizi su govorili prof. dr. sc. Franjo Topić, prof. Ivo Komšić te dr. Mario Bernardić.
Razumjeti teška vremena
Riječ je o knjizi u kojoj su navedena gotovo sva značajna imena iz političkog, vjerskog, kulturnog i vojnog djelovanja Hrvata u Sarajevu i koja je doprinos u rasvjetljavanju fenomena obrane Sarajeva tijekom dvije naveden ratne godine te cjelokupne ratne i poratne povijesti Bosne i Hercegovine.
U zanimljivom predgovoru čiji je autor kardinal Vinko Puljić napisano je: “Nije lako iz ove perspektive shvatiti i razumjeti ona teška vremena, ali važno je vrednovati nastojanja koja su tada uz velike žrtve i ostvarili”. U ovu knjigu autori su unijeli razna sjećanja, zapisane dokumente i osobna doživljavanja.
Prema riječima prof. dr. sc. Franje Topića, ovih dana obilježavana je 25. godišnjica Hrvatskog vijeća obrane (HVO) pa je i ova knjiga i promocija mali obol boljem upoznavanju sarajevskog HVO-a.
“Hrvatski koordinacijski odbor (HKO) nije nastao iz želje da se neki ljudi i same institucije bave nekim drugim poslovima, nego je nastao iz nevolje i želje da pokuša spasiti mnoge ljudske živote, obraz i mogućnost opstanka Hrvata i Crkve u Sarajevu, a onda i BiH”, kazao je Topić te dodao kako je HKO spasio tisuće života i to je najbitnija činjenica.
U tom kontekstu Topić je podsjetio kako je tijekom rata poginulo 86 pripadnika HVO-a Sarajevo, a 250 ih je ranjeno, što daje za pravo Hrvatima da Sarajevo smatraju i hrvatskim gradom.
Olovne godine
Prof. dr. Mario Pejić, koji je i recenzent knjige, naglasio je kako u olovnim godinama njezin sadržaj prati rad i djelovanje HKO-a te da može dati značajan doprinos boljem razumijevanju ratnih događanja na ovim prostorima. “Intelektualno poštenje autora je draž ove knjige unatoč činjenici da su autori ponekad pristupali događajima subjektivno i objektivno”, kazao je Bernardić. S druge strane, ova knjiga je i povijesna i politološka, ali također i teološka, i to minimalno u smislu što pruža jasan uvid u službene stavove Katoličke crkve tijekom rata.
Brojni dokumenti
“Knjiga obiluje i brojnim dokumentima o djelovanju HKO-a, posebno o njegovu djelovanju u razdoblju pritisaka i ukidanju HVO-a Sarajevo”, naglasio je Bernardić. Prema Komšićevim riječima, rukopis ove knjige vjerno svjedoči o događajima koji su preokrenuli vojno i političko stanje u BiH. On je istaknuo kako je njezina vjerodostojnost i u tome što je nastala na originalnim zapisima i brojnim dokumentima te je dodao kako može poslužiti i povjesničarima u sagledavanju uloge bosanskohercegovačkih Hrvata u obrani Sarajeva i BiH u cjelini. •