Žepče

Izložba sakralne umjetnosti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
23.03.2016.
u 09:00

U organizaciji Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini i Odbora za međureligijsku suradnju Žepče organizirana je izložba pravoslavne, katoličke, židovske i islamske umjetnosti. Detalje sakralne umjetnosti predstavili su župnik župe Žepče vlč. Predrag Stojčević, pravoslavni otac Zoran Živković, predmolitelj sarajevske sinagoge Igor Kožemjakin i Izet efendija Efendić. Gost izložbe bio je profesor doktor kaligrafije Ćazim Hadžimejlić. Uz brojne građane, događaju su nazočili općinski načelnik Mato Zovko, predsjedatelj OV Žepče Muhamed Jusufović, predstavnici iz društveno-političkog života općine Žepče, a pokroviteljstvo su osigurali Misija OESS-a u BiH i CRS.

Veza između religija

Pojedinosti koje su iznijeli predstavnici vjerskih zajednica u Žepču govore o sveprisutnoj vezi između religija kada je riječ o umjetničkim izričajima, ali i o različitostima koje obogaćuju život u lokalnim zajednicama. Prema riječima predsjedatelja Odbora za međureligijsku suradnju Žepče Izeta efendije Efendića, riječ je o jedinstvenoj izložbi koja okuplja sve četiri religije, a cilj je razbiti predrasude u svrhu pomirenja i suživota među pripadnicima različitih konfesija. Iznio je statističke podatke o broju muslimanskih vjernika koji danas iznosi 13.480 odnosno 3542 obitelji koje okuplja Medžlis islamske zajednice u Žepču. Broj džemata je 14, a vjersku službu obavlja 15 imama u 16 džamija i 12 medžlisa.

Revijalni program

Velečasni Predrag Stojčević, župnik iz župe Žepče, prezentirao je župnu zajednicu sv. Ante Padovanskog Žepče koja ima 1494 obitelji odnosno 4656 članova. Riječ je o mladoj i aktivnoj župnoj zajednici koja je do sada dala 35 duhovnih zvanja. Zoran Živković, protojerej zavidovićko-žepački, iznio je podatke koji se vežu uz izgradnju pravoslavne crkve u Žepču posvećene svetoj Petki i izgrađenoj 1892. godine. S obzirom na to da se i mnogo ranije spominje pravoslavna crkva u Žepču, pretpostavlja se kako se radilo o šator-crkvama koje su u to vrijeme bile uobičajene i vrlo mobilne kako bi bile bliže vjernicima. Igor Kožemjakin, predmolitelj sarajevske Aškenaške sinagoge, govorio je o Židovima u Žepču kojih je bilo oko 250, i koji su, u vrijeme II. svjetskog rata odvedeni u koncentracijske logore, odakle se vratilo 5 njih, a iz izbjeglištva 6 koji su se 1948. godine odselili u Izrael. U Žepču postoji židovsko groblje koje je staro 300 godina i o kojem brine lokalna vlast, a 1903. postojala je i sinagoga koja je u II. svjetskom ratu porušena. Brojni posjetitelji mogli su pogledati izložbu sakralnih predmeta koji se koriste pri obredima, kao i slike ikonografije i freskopisa te kaligrafije koje kao umjetnost zauzimaju posebno mjesto u svakoj od religija. U revijalnom dijelu programa zapažen nastup imala je ženska vokalna skupina Emptianae. Za tehničku potporu pobrinuli su se JU “Dom kulture” Žepče i Srednja mješovita škola “Žepče”. Medijski pokrovitelji događaja bili su Radio Žepče, Radio postaja Žepče i portal zepce.ba. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije