“Nisam se bojao umrijeti - misija Antona Kikaša”

Zaljubljenik u domovinu koji se nije bojao umrijeti

19.08.2011.Mihanoviceva, Zagreb- Antun Kikas, hrvatski emigrant iz Kanade koji je 1991. organizirao dopremu oruzja iz Afrike za Hrvatsku vojsku. Photo: Boris Scitar/PIXSELL
30.10.2016.
u 09:00

dvorani “Queen” mostarskog hotela Mepas sinoć je održana premijera filma Jakova Sedlara “Nisam se bojao umrijeti - domoljubna misija Antona Kikaša 1991.” o hrvatskom iseljeniku iz Kanade kojega je 1991. godine uhitila JNA nakon što je sletio u zagrebačku zračnu luku Pleso s oružjem namijenjenim za obranu Hrvatske. Projekciji ovog igrano-dokumentarnoga filma nazočili su brojni uglednici i gosti iz svih oblasti društvenog života Hrvata u BiH, uključujući i samog Antona Kikaša.

Prisjećanje na dane ponosa

Tom prigodom mnogi su se prisjetili tih dana i početaka agresije na Republiku Hrvatsku, dane ponosne borbe za slobodu domovine u čijoj su obrani nemjerljiv doprinos upravo dali Hrvati iz iseljeništva, poglavito oni iz BiH.

Kikaš je junak i žrtva, zaljubljenik u svoju domovinu, koji se uistinu nije bojao umrijeti. Vjerovao je da njegova žrtva nije uzaludna, da je ona samo dodatni žar velikom plamenu slobode ostvarene u obrani domovine, koju je demon zla planirao uništiti.

- Nadam se da je ovaj film moj skromni doprinos predstavljanju istine o Domovinskom ratu, istine koju mi sami moramo eksponirati i povijesno zabilježiti. Ne znam zašto, ali mi Hrvati kao da se sramimo govoriti o sebi, a mi smo veliki narod i moramo biti ponosni te govoriti svijetu tko smo i što smo jer ne možemo očekivati da će to učiniti drugi umjesto nas, poručio je Kikaš.

U ovom svojevrsnom špijunskom trileru ulogu Kikaša igra Andrej Dojkić, zajedno s trgovcem oružjem kojeg glumi Armand Assante, Gojka Šuška pak igra Dragan Despot, generala Vasiljevića Željko Königsknecht...

U filmu kanadske produkcije u koji je uložen 1,1 milijun dolara svoje su verzije ispričali i piloti MiG-ova koji su mu upropastili misiju, zatvorski čuvar koji je prepričavao dogodovštine o zajedničkom hvatanju štakora u ćeliji...

“Anton Kikaš bio je iznimno hrabar čovjek i borio se za ono u što je vjerovao, no platio je i visoku cijenu za svoja uvjerenja. Pokazao je nevjerojatnu količinu mentalne i fizičke snage”, izjavio je o ovom istinskom domoljubu svjetski poznati glumac Armand Assante.

Anton Kikaš podrijetlom je iz Bijakovića pokraj Međugorja. Djetinjstvo je proveo u bosanskom gradiću Kaknju.

Već s trinaest godina odlazi u Sarajevo gdje je sa sedamnaest godina završio Geodetsku tehničku školu kao najmlađi geometar u bivšoj državi. Kao geometar, radio je i mjerio u cijeloj BiH, a izvodio je geodetske radove i u Hrvatskoj. Nakon toga dolazi u Zagreb gdje se 1962. godine upisao na Geodetski fakultet, a diplomirao je 1967. Odmah nakon završetka fakulteta, kao vanjski suradnik INA-e, istrasirao je veći dio budućega naftovoda od Bakra do Siska.

Uspješan biznismen

Tražeći slobodu govora, rada, kreiranja i ostvarenja svoga životnog sna - otvaranja vlastitoga projektnog ureda, samo godinu dana kasnije odlazi u Toronto, gdje već više od 40 godina ima svoju tvrtku za projektiranje novih naselja koja se bavi urbanizmom, građevinom i geodezijom, a radi i kao menadžer razvoja novih naselja.

Prije nekoliko godina osnovao je kompaniju Cromark Media Inc. te je postao direktor i producent hrvatskoga TV programa Croatica TV u Torontu na TV kanalu OMNI 1. Kikaš je i pjesnik, a neke od njegovih pjesama motivirane su tim zbivanjima.

Pjesme je počeo pisati tek 1988. godine, a bile su izvedene na Hrvatskom glazbenom festivalu u Torontu, na Splitskom festivalu te na festivalima u Požegi, Cavtatu i Neumu. Autor je više pjesama koje su pjevali danas pokojni Tomislav Ivčić i Krunoslav Cigoj, kao i Vera Svoboda, Mladen Grdović, Dražen Žanko, Đuka Čaić i dr.

Član je i Društva književnika Herceg Bosne.

Anton Kikaš je uspješan poslovni čovjek, istinski domoljub, filantrop, junak Domovinskog rata i pjesnik. On Hrvatsku nosi i osjeća duboko u svojem biću i kud god da krene s njim je i Hrvatska. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije