Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Tolisi proglašena je nacionalnim spomenikom kulture. Nacionalni spomenik čine crkva sv. Uznesenja Blažene Djevice Marije, stara i nova samostanska zgrada te sljedeće pokretno nasljeđe: zbirka slika, arheološka zbirka, numizmatička zbirka (oko 1200), zbirka tekstilnih predmeta, knjižnica, ferman o dozvoli izgradnje crkve i orgulje. Koliko vjernici župe Tolisa vole svoju crkvu, govori i podatak da je isključivo darovima župljana u crkvi obnovljen oltar.
Napravljen 1930.
Vrijednost radova je oko 200.000 konvertibilnih maraka, doznajemo od gvardijana toliškoga samostana fra Marija Jurića.
- Evo, nakon četiri godine oltar je zasjao u starom-novom ruhu. Godine 1930. napravljen je oltar ovdje u župnoj crkvi. Budući da je stari izgorio u velikom požaru, napravljen je novi oltar. Veliki problem naše crkve jest vlaga pa je osamdesetih godina protekloga stoljeća renoviran oltar u skladu s mogućnostima kada je, zapravo, samo zaštićen od daljnjeg propadanja. U posljednje četiri godine konačno smo obnovili oltar i vratili mu stari sjaj i izgled koji zaista zaslužuje naša nebeska majka. Mi volimo kazati, ovo je naša posavska katedrala i zaslužuje nešto ovako prelijepo - objašnjava za portal Večernjeg lista BiH gvardijan fra Mario.
Župa Tolisa nalazi se na vratima Bosne pa je upravo takvo ime dobio i nedavno novoosnovani Muzej "Vrata Bosne" koji se nalazi pod krovom samostana. Od samoga početka ravnatelj muzeja Jozo Jezerčić na suvremen način otvara javnosti vrata tog prekrasnog zdanja s bogatim fundusom knjiga i nekoliko vrijednih zbirki, od arheoloških, numizmatičkih i drugih vrednota posavskoga kraja koje su stoljećima franjevci vrijedno prikupljali i sačuvali za povijest.
Župa Tolisa osnovana je 1802. godine, dakle, stara je više od 200 godina. Tijekom povijesti posavski franjevci uvijek su bili uz svoj narod, pa i za vrijeme Domovinskoga rata kada je župu vodio fra Marko Oršolić Keja, samostan je otvorio vrata Ratnoj bolnici iz koje je danas izrasla Županijska bolnica Orašje.
- Prvi fratar fra Ilija Starčević osnovao je prvu pučku školu u Bosni i Hercegovini upravo ovdje u Tolisi. Fratri, vjera i naša nebeska majka nekako su zaštitni znak ovog posavskog kraja župe Tolise i Grada Orašja. Danas župa Tolisa ima oko 6000 vjernika, a toliko otprilike imamo i dijaspore koja redovito dolazi u rodni kraj sa svih strana svijeta za sve naše velike svetkovine i za vrijeme godišnjih odmora. Župa je jako živa, i vjerski i u svakom drugom pogledu. Provodimo brojne akcije, mnoge radionice, tri su aktivna župna zbora, ministranti, framaši, dvije molitvene zajednice - ponosno ističe za Vecernji.ba gvardijan fra Mario.
Izazovna vremena
Na kraju obilaska samostana Tolisa uvijek se može doznati ponešto novo o povijesti ovog duhovnog središta Posavine. Toliški samostan potječe iz druge polovine 19. stoljeća. Franjevci su, međutim, u tom dijelu Bosne prisutni već od srednjega vijeka i tamo su imali više samostana (Modriča, Skakava, Sv. Marija u Polju...), od kojih je većina stradala u 15. i 16. stoljeću. Dozvolu za gradnju crkve franjevci dobivaju 1864. godine, a na dan uznesenja Blažene Djevice Marije 11. srpnja 1864. godine fra Martin Nedić, u prisutnosti mnogobrojnog naroda i svećenstva, počinje gradnju crkve po uzoru na staru isusovačku crkvu u Osijeku. Crkva je osposobljena za uporabu do 1873., ali će u potpunosti biti dovršena tek 1881. godine, a obnovljena 1911., kao i njezino oslikavanje. Od tih davnih vremena do danas župna crkva u Tolisi bila je središnje mjesto okupljanja vjernika, pa i u vrijeme zvuka granata, jer tu se uvijek dobivala duhovna snaga za sve ono što nas očekuje u izazovima vremena u kojem jesmo.