Hajdukovo ponovno ispadanje iz Europe samo je još jedna epizoda u riznici njegovih neuspjeha. O tome će se još neko vrijeme teoretizirati i opet će se svi pitati zašto su splitski bijeli, iako s najskupljom momčadi u povijesti, doživjeli još jedno bolno međunarodno otrežnjenje.
Pojačanja koja su dovedena, zakazala su na prvoj ozbiljnijoj prepreci. Odjidja-Ofoe i Diallo s dvije su katastrofalne pogreške "zakuhali" Hajdukov fijasko u Solunu. Iako, u prvih nekoliko utakmica činilo se da je s tri igrača, uključujući Moufija, Hajduk pogodio. Posebice je dobro u prvim utakmicama igrao Odjidja-Ofoe.
Bila je to i generalna ocjena nogometne javnosti. A pravo stanje s najskupljim igračima bit će puno jasnije otprilike na polusezoni kada vidimo u kakvom će fizičkom stanju tada biti pojedini igrači.
S proračunom koji je narastao na 30 milijuna eura, Hajduk je ušao u novu poslovnu eru. Hajdukova zarada od sponzorstva u prošloj je godini narasla sa 17,8 na 21,5 milijuna kuna, odnosno četiri milijuna kuna više od Dinama, a od fan-shopa Hajduk je zaradio 37,9 milijuna kuna (gotovo 12 milijuna više od Dinama). Hajduk je na plaće igrača potrošio 74 milijuna kuna, odnosno nešto manje od 10 milijuna eura, što je dva i pol puta manje od plaća Dinamovih igrača na koje je zagrebački klub prošle godine izdvojio 184 milijuna kuna odnosno 24 milijuna eura.
Dinamov je proračun više nego dvostruko veći od Hajdukova. No, prava je priča zapravo Rijeka čiji je godišnji budžet oko osam milijuna eura i posljednjih godina, s bitno drukčijom sportskom politikom, radi iskorak koji bi se u Hajduku morao podrazumijevati.
U posljednjih deset godina, Hajduk je u europskim utakmicama postigao 19 pobjeda, a Rijeka 24, s time da je dvaput igrala u skupini Europske lige.
Rijekin učinak prema doigravanju Konferencijske lige ove sezone bio je savršen. U momčad nije uloženo gotovo ništa, a plaće igrača, u odnosu na prošlu sezonu, prepolovljene su! Momčad Sergeja Jakirovića ostvarila je četiri pobjede, po dvije protiv kosovskog Dukagjinija i Torshavna s Ovčjih Otoka. Za natjecanje po skupinama borit će se protiv francuskog Lillea, jednog od najtežih suparnika koje je mogla dobiti.
– To je nogomet, novac ne igra neku ulogu. Naravno, ako imate veći budžet, pokušavate dovesti igrače. No, novac nije jedino mjerilo. Zadovoljni smo svojom momčadi, radimo da budemo još bolji. Nećemo se prepasti, želimo pokazati zube i Lilleu i izboriti aktivan rezultat za uzvrat. Prijelazni rok? Ponašam se kao da nitko neće otići. Prijelazni rok predugo traje. S Friganom i Ampemom napravili smo odličan posao - kaže Sergej Jakirović.
Teza da novac ne igra neku ulogu, svakako je za ozbiljnu polemiku, no Jakirović je i bez njega uspostavio sustav koji ima smisla, najblaže rečeno. U Rijeci su opet pogodili s trenerom, a dolazak Sergeja Jakirovića svakako je oplemenio klub. Od momčadi koja je bila u rasulu, jasnim je stavom i strategijom opet uspostavio rezultatski uspješan sustav.
A klubu donosi profit i prodajom igrača. Ove je sezone otišao Matija Frigan, u Westerlo u transferu od 5,5 milijuna eura. I sezonu prije klub je uprihodio oko milijun i pol eura. Jasno je i Damiru Miškoviću da je s Jakirovićem napravio dobar posao.
Jedan od naših najtalentiranijih mladih trenera Rijeku vidi kao platformu za svoj novi iskorak, a momčad selektira tako da uzima mlade igrače željne afirmacije. Jakirović je trener koji se ne plaši dati priliku mladim igračima i modernih je nogometnih vidika.
U slučaju da Rijeka ne prođe u utakmici protiv Lillea, opet će jesen u Europi igrati samo Dinamo. I kada govorimo o koeficijentu hrvatskih klubova, bit ćemo sretni ako ne padne ispod 22. mjesta Uefine ljestvice. Taj bi koeficijent trebao obraniti Dinamo, a u slučaju da padnemo ispod 22. mjesta, hrvatski bi prvak morao kretati već od prvog pretkola Lige prvaka. Dinamo je u posljednjih pet sezona osvojio 41 Uefin bod, Rijeka 9,5, a Hajduk 9 bodova.