Vlada sirijskog predsjednika Bašara Al Asada gotovo je u potpunosti izgubila kontrolu nad južnim dijelom zemlje nakon što se sirijska vojska povukla iz većine područja zbog napredovanja pobunjenika, objavili su promatrači, a pobunjenici tvrde da opkoljavaju Damask. Francuska novinska agencija Afp prenosi da su pobunjenici u subotu objavili da su "počeli opkoljavati" glavni grad Damask, nakon što su zauzeli obližnje gradove, no sirijska vojska negira da je napustila svoje položaje u blizini glavnog grada.
"Naše snage su započele završnu fazu opkoljavanja glavnog grada Damaska", rekao je visoki zapovjednik koalicije pobunjenika, Hasan Abdel Gani. Ministarstvo obrane je sa svoje strane potvrdilo da su "informacije prema kojima su se naše oružane snage, prisutne u svim područjima okoline Damaska, povukle, neutemeljene". Dpa prenosi da su se vladine snage povukle sa svojih položaja u južnim pokrajinama Kuneitra, Svejd i Dara, izvijestio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).
Južna pokrajina Dara sada je potpuno pod kontrolom oporbenih snaga nakon što su se vladine snage povukle sa kontrolnih točaka i vojnih ispostava na tom području, dodaje SOHR. Nedaleko od Dare, pobunjenici su preuzeli kontrolu nad glavnim graničnim prijelazom s Jordanom u petak nakon povlačenja vladinih snaga, prema izvještaju opservatorija sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji se oslanja na mrežu lokalnih kontakata unutar Sirije. Dara je bila kolijevka pobune protiv Asadove vlasti 2011.
Sirijska vojska u subotu je potvrdila povlačenje u Dari i Svejdi. "Naše snage koje djeluju u Dari i Svejdi provele su regrupiranje i premještanje nakon što su teroristički elementi napali vojne položaje", stoji u priopćenju vojske koje je prenijela službena sirijska novinska agencija SANA. Prema izvješću opservatorija, sirijske snage povukle su se sa svojih položaja u Kuneitri u subotu, što je prvo povlačenje otkako je Izrael okupirao obližnju Golansku visoravan 1967. godine.
Pobunjenici predvođeni islamistima krajem prošloga mjeseca iznenada su započeli ofenzivu na sjeverozapadu zemlje protiv sirijske vojske, čime se ponovno rasplamsao građanski rat nakon višegodišnjeg zatišja. Savez pobunjenika, predvođen islamističkom grupom Hajat Tahrir Al Šam (HTS) u četvrtak je zauzeo grad Hamu, što je njihova druga velika pobjeda u brzom napredovanju na sjeveru, nakon što su prošlog tjedna preuzeli kontrolu nad Alepom. U petak su pobunjenici stigli do sjevernih ruralnih predjela Homsa, trećeg najvećeg grada u Siriji.
Britanska agencija Reuters prenosi ruske vojne blogere po kojima su dva strateški važna ruska vojna objekta u Siriji pod ozbiljnom prijetnjom pobunjenika koji brzo napreduju. S ruskim vojnim resursima koji su većinom vezani u Ukrajini gdje moskovske snage žure zauzeti više teritorija prije nego što Donald Trump dođe na vlast u SAD-u u siječnju, sposobnost Rusije da utječe na situaciju na terenu u Siriji daleko je ograničenija nego 2015. kada je odlučno intervenirala kako bi podržala sirijskog predsjednika.
Ruski vojni blogeri, od kojih su neki bliski ruskom ministarstvu obrane i kojima ruske vlasti dopuštaju veću slobodu da govore, kažu da je najneposrednija prijetnja ruskoj zračnoj bazi Hmeimim u sirijskoj pokrajini Latakiji, a iz koje se odvijaju ruski zračni udari, te ruskoj bazi u Tartousu na obali. Građanski rat u Siriji traje od 2011. Oko 14 milijuna ljudi raseljeno je, dok je, prema procjenama UN-a, ubijeno 300 tisuća civila.