1. Prejedanje
Istraživanje je pokazalo da ljudi koji se prejedaju slabije razaznaju okuse (slatko, slano, kiselo, gorko).
2. Konzumirate previše soli i obrađene hrane
Dodajete li stalno sol u jela ili često jedete obrađenu hranu koja je krcata solju, okusni pupoljci naviknut će se na to i tijekom vremena morat ćete dodavati sve više soli kako biste je osjetili. Zato umjesto soli hrani radije dodajte zamjenu za sol poput začinskog bilja.
3. Izloženost pesticidima
Toksini iz okoliša poput arsena, benzola i pesticida mogu poremetiti osjetilo okusa i mirisa. Hrana kontaminirana pesticidima isto tako može oslabjeti naše okusne pupoljke na jeziku.
4. Pušenje
Osim što pušenje šteti plućima i zdravlju općenito, ova ovisnost ne samo da uništava osjetilo okusa nego i uzrokuje smanjeni broj okusnih pupoljaka. Pušenje je jedan od najčešćih uzročnika smanjene osjetljivosti na okuse.
5. Previše šećera
Dva napitka s dodanim šećerom dnevno, mogu već u roku od četiri tjedna oslabjeti osjetilo okusa te uzrokovati manji užitak u slatkom, dok se istovremeno povećava želja za slatkim. To je zato jer naša osjetila žude za slatkim okusom, a ne mogu ga u potpunosti osjetiti. Drugim riječima: što više šećera jedete i pijete, to ćete ga teže osjetiti i više željeti.
6. Lijekovi
Osjetilo okusa i osjetilo mirisa izuzetno se isprepliću: 65 do 75 posto osjetila okusa čini zapravo osjetilo mirisa. S obzirom da neki lijekovi utječu na osjetilo mirisa, time utječu i na osjetilo okusa. Umjerena i povremena uporaba lijekova neće poremetiti ova osjetila, ali svakodnevna, odnosno češća hoće.
7. Loša oralna higijena i nedostatak vitamina
Ne perete li zube dovoljno često i dovoljno dugo (dvaput dnevno po 2, 3 minute) ili imate pokvaren zub može se dogoditi da ćete okus hrane osjećati slabije nego prije. Isto tako, nedostatak nekih vitamina u organizmu, poput željeza, vitamina B može rezultirati slabljenjem osjetila okusa.