Na londonskom je tržištu cijena barela bila nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 86 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 20 centi višoj cijeni, od 83.96 dolara.
Iako je intervencija kineske vlade u cijene ugljena i struje blago ohladila usijano tržište, cijene energije još su uvijek povišene u cijelom svijetu s obzirom na pad temperatura na sjevernoj hemisferi i približavanje zime.
Analitičar: Ove zime ćemo se sresti s potražnjom bez presedana
"Trgovci su se zbog prognoza o hladnijem studenom pripremili za vrlo tijesno opskrbljeno tržište koje će se ove zime sresti s potražnjom bez presedana", rekao je stariji analitičar tržišta OANDA-e Edward Moya.
"Takvo će tržište nafte ostati oskudno opskrbljeno i u predstojećem razdoblju, a to bi trebalo značiti da nas tek naslov ili dva dijele od cijene nafte od 90 dolara", dodao je Moya.
Potrošnja benzina i destilata u SAD-u ponovo je dosegnula petogodišnji prosjek, nakon više od godinu dana slabosti čiji su uzrok bile stroge mjere suzbijanja pandemije covida-19, i trgovci će pomno pratiti izvješće o zalihama u SAD-u u prošlom tjednu.
Američki institut za naftu (API) objavit će izvješće tijekom dana, a vlada u Washingtonu sutra.
Cijena će ovisiti i o iranskom nuklearnom sporazumu
Na tržištu čekaju i ishod međunarodnih pregovora o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015., nakon što je SAD poručio da su u "ključnoj fazi" koja bi mogla otvoriti mogućnost obnove iranskog izvoza nafte, istaknuo je Avtar Sandu iz Phillip Futuresa.
Iranski bareli trebali bi popuniti opskrbu koja je, prema mišljenju vodećih potrošača, nedostatna dok Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici ustraju u postupnom povećanju proizvodnje za samo 400 tisuća barela dnevno u studenome.
Zbog praznika u Austriji OPEC, čije je sjedište u Beču, danas nije objavio cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica. Prošlog petka iznosila je 83.42 dolara.