zajedničke interventne postrojbe

Balkanske medicinske snage djelovat će u krizama i misijama Ujedinjenih naroda

09.12.2016.
u 10:00

Šest zemalja iz naše regije uspostavit će Balkanske medicinske snage, kao višenacionalne vojne medicinske postrojbe sastavljene od modula medicinskih postrojbi državnih vojski. Bh. vlasti u procesu su prihvaćanja sporazuma koji, osim BiH, uključuje Albaniju, Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju, a čiji je cilj unapređenje korištenja postojećih vojno-medicinskih kapaciteta u regiji Zapadnog Balkana, piše Večernji list BiH.

Odgovori i akcije

Ako BiH i sve druge zemlje daju “zeleno svjetlo”, vrlo brzo bismo mogli imati uspostavljen Balkan Medical Task Force (BMTF), a formalno sjedište Stalnog mirnodopskog tijela BMTF-a odgovornog za organiziranje i planiranje aktivnosti obuke i mirnodopske ili izvanredne operacije BMTF-a bit će u Makedoniji. Kako se službeno navodi, svrha BMTF-a je pružanje medicinske potpore u operacijama odgovora na krize (CRO) na održiv način i brzim odgovorom na širok spektar pomoći u situacijama regionalnih katastrofa. Cilj je omogućiti državama sudionicama osigurati vitalne sposobnosti u međunarodnim operacijama, povećati kapacitete nacionalne zdravstvene službe te postići državne, NATO i partnerske ciljeve Partnerstva za mir (PfP). Usto što će sudjelovati u misijama pod mandatom UN-a unutar dogovorene zone odgovornosti, BMTF će obavljati i druge zajednički dogovorene aktivnosti između zemalja potpisnica. Aktiviranje BMTF-a predviđeno je na zahtjev jedne ili više zemalja članica, na zahtjev nadležne međunarodne organizacije ili bilo koje države.

Otvorene za druge zemlje

BMTF će biti multinacionalna medicinska jedinica, kao pokretan modularni vojni kapacitet izgrađen na postojećim nacionalnim medicinskim sposobnostima. Stalna organizacija BMTF-a, koja će biti smještena u Makedoniji, imat će odgovornost za organizaciju i planiranje aktivnosti obuke za mirnodopske ili izvanredne operacije BMTF-a.

Najviše tijelo odlučivanja bit će Upravni odbor koji se sastoji od ovlaštenih političkih i vojnih predstavnika svake od strana, a odluke se donose jednoglasno. Detaljna struktura BMTF-a i lanac zapovijedanja bit će dogovoreni u memorandumu o razumijevanju ili drugim relevantnim dokumentima koje potpišu zemlje članice. Oprema nabavljena iz zajedničkih sredstava i ona osigurana od sponzora bit će vlasništvo BMTF-a. Vlasništvo nad nacionalnom opremom pribavljenoj od “države domaćina” ostat će vlasništvo te države, dok će detaljna načela i metode financiranja BMTF-a biti također definirani odredbama memoranduma o razumijevanju.

Balkanske medicinske snage neće biti zatvorene za druge zemlje i predviđeno je da se, uz suglasnost svih postojećih članica, BMTF može proširiti novim članicama. Naravno, bilo koja od šest zemalja moći će se i povući iz ovog sporazuma, ali uz pisanu najavu šest mjeseci ranije. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije