U tijeku su obuke za novozaposlene u "bh. Alkatrazu", kako mnogi zovu Zavod za izvršavanje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH u Vojkovićima, u Istočnom Sarajevu, potvrđeno je za medije.
"Očekuje se kako bi polovinom listopada 2020. godine trebalo početi premještanje u Zavod zatvorenika i pritvorenika koji izvršavaju kaznene sankcije u entitetskim zavodima, a koje je izrekao Sud Bosne i Hercegovine", kazali su iz Ministarstva pravde BiH.
Kako dodaju, premještanje zatvorenika i pritvorenika bit će sprovedeno u skladu s planom Zavoda te materijalno-financijskim sredstvima stavljenim na raspolaganje Zavodu.
Nakon što je završeno kadrovsko popunjavanje planiranih radnih mjesta, ovaj zatvor službeno je nedavno počeo s radom.
"Zavod za izvršavanje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera je najsigurnija zatvorska ustanova u regiji, u kojoj će kaznu služiti najteži prijestupnici u svim oblicima kriminala", istakli su iz Ministarstva pravde BiH.
Podsjetimo, Josip Grubeša, ministar pravde BiH, i Johan Sattler, šef delegacije Europske unije i specijalni predstavnik Europske unije, 22. srpnja su presjekli svečanu vrpcu i službeno otvorili ovaj zatvor.
Kako je prilikom otvaranja rečeno, dinamika premještanja u Zavod zatvorenika i pritvorenika koji izvršavaju kaznene sankcije u entitetskim zavodima vršit će se sukcesivno, kako bi se omogućilo novom osoblju, ali i zatvorenicima da se adaptiraju na novi zatvor.
U pitanju je građevina koja se prostire na 24.000 kvadratnih metara, kapaciteta 350 ćelija za zatvorena i pritvorena lica.
Objekt je, kako uvjeravaju nadležni, opremljen u potpunosti prema europskim standardima, te je ugrađena visokosofisticirana oprema koja zadovoljava uvjete zatvora visokog stupnja sigurnosti.
Kamen temeljac za ovaj zatvor postavljen je 2006. godine. Ozbiljniji radovi na izgradnji zatvora počeli su tek 2014. godine, a rok za izgradnju bio je 24 mjeseca, ali posao nije završen do kraja 2016.
Po sistematizaciji, sudeći prema podacima koji su ranije objavljeni, u zatvoru će biti zaposleno oko 280 radnika. Svaka ćelija, u kojoj će biti smješten po jedan zatvorenik, kako se navodi, površine je 12 metara kvadratnih.
Hvala bogu jel Zenica i foča su logori a ne zatvori