Bh. istraživači otkrili su cestu iz rimskog doba koja se s prijevoja stara Karaula, na putu Sarajevo - Tuzla, pružala jugoistočnim obroncima planine Konjuh i silazila u Kladanj. Projekt je realiziran u organizaciji Univerziteta u Tuzli.
Kako je objasnila doc.dr. Mersiha Imamović sa Odsjeka za povjest pri Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, od lipnja do rujna 2020. godine obavljena je prva faza istraživanja starih putnih komunikacija na planini Konjuh.
"Na više mjesta naišlo se na njene dijelove čiji je kaldrmisani put gotovo u potpunosti ispreturan. U puno slučajeva ostao je samo trag trase. U cjelosti ili djelimično, i to u veoma dobrom stanju, sačuvani su tragovi na lokalitetima Dobra Voda i Vojnik", objašnjava Imamović, piše Klix.ba.
Na osnovi dosadašnjih znanstvenih saznanja o rimskoj cestogradnji na tlu Bosne i Hercegovine, novootkrivena cesta na Konjuhu pripada 1. st. n.e. Imala je prvenstveno vojni a potom i gospodarski značaj, kako za Rimsko Carstvo tako i za današnji bosanskohercegovački prostor.
"U Kladnju se cesta razdvajala u dva pravca. Jedan se vjerojatno pružao dolinom rijeke Drinjače prema rijeci Drini, a odatle je uzvodno vodio na sjever prema Savi i dalje, za gradove onovremene rimske provincije Panonije. Drugi krak je vodio preko današnjih naselja Brateljevići i Pauč do lokaliteta Pekara (danas poznat pod nazivom Muška Voda)", navodi se u priopćenju.
Nakon propasti Rimskog Carstva u 5. stoljeću cesta je bila u upotrebi i u srednjem vijeku i u osmanskom razdoblju. Osmanlije su shodno svojim potrebama uz postojeće puteve gradili nove. Jedan od takvih je njihov karavanski put koji je vodio od Kladnja prema Brateljevićima, drugi je povezivao Kladanj-Buševo-Vranovići-Tuholj, a treći Tuholj-Miljkovac-Stupari. Ova istraživanja su također identificirala trase tih puteva.