Zbog neispunjenih političkih i tehničkih preduvjeta Bosna i Hercegovina trenutačno ne može koristiti sredstva iz IPARD programa Europske unije, a kojima se iznosom većim od milijardu eura podržavaju razvoj i modernizacija poljoprivrede na prostoru zapadnog Balkana. Za to vrijeme domaći poljoprivrednici slamku spasa traže u proračunima razina vlasti, svjesni kako je to jedini način za opstanak i preživljavanje do onoga trenutka kada će se za BiH otvoriti vrata jednog od najizdašnijih fondova Europske unije. Međutim, kako bi se stekli uvjeti za korištenje sredstava iz spomenutog programa, potrebne su reforme koje traže uspostavu IPARD strukture, a to pak traži i koordinaciju različitih razina vlasti.
Što je potrebno napraviti
Procjene su kako je BiH izgubila stotine milijuna eura u posljednjih 15 godina uslijed neispunjavanja preduvjeta, a što dovoljno govori o hitnosti i potrebi dogovora nadležnih. IPARD je dio šire pretpristupne strategije EU u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Ovim alatom EU pruža zemljama korisnicama financijsku i tehničku pomoć u cilju razvoja svoje poljoprivrede, proizvodnje hrane i strukture ruralnog razvoja na održiv način, usklađujući svoje politike poljoprivrede i ruralnog razvoja s CAP EU te prilagođavajući poljoprivredni i prehrambeni sektor standardima EU-a.
Strukturu za provedbu programa ruralnog razvoja čine Agencija za ruralni razvoj u okviru instrumenta IPA te Upravljačko tijelo Instrumenta pretpristupne pomoći za ruralni razvoj (IPARD), koji blisko surađuju. Što se tiče toga tko sve od naših susjeda ima pravo na sredstva IPARD-a, Europska komisija usvojila je programe ruralnog razvoja (IPARD III) za Albaniju, Crnu Goru, Srbiju i Tursku, pri čemu se očekuje kako će podrška Unije, s nacionalnim javnim i privatnim doprinosima, generirati ukupno više od 1 milijardu eura investicija u ruralnim područjima zapadnog Balkana i Turske. Značaj ulaganja u poljoprivredu potvrđuje spremnost Unije da ulaže u ovaj strateški gospodarski segment, a što je osobito bitno kada pitanje proizvodnje hrane promatramo u širem geopolitičkom okruženju. Iako je BiH ostvarila određeni napredak u programiranju sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći, još uvijek nije uspostavljena potrebna IPARD struktura za korištenje sredstava namijenjenih poljoprivredi i ruralnom razvoju. Uspostava IPARD strukture zahtijeva značajne reforme i koordinaciju između različitih razina vlasti u BiH, pa i uz to što su poduzeti određeni koraci prema ispunjavanju ovih uvjeta, proces još uvijek nije završen, što onemogućava pristup IPARD-ovim sredstvima. U smislu političke koordinacije nužno je usuglasiti stavove između entiteta i Distrikta Brčko o organizaciji i funkcioniranju IPARD strukture. Pritom i politički lideri moraju postići dogovor kako bi se omogućila harmonizacija politika na državnoj razini. U smislu strukture nužno je osnovati IPARD agenciju koja će biti zadužena za provođenje programa, uključujući odobravanje projekata, praćenje i izvještavanje, kao i Upravljačko tijelo koje bi imalo zadaću planiranja, koordinacije i nadzora provedbe IPARD programa. Također, potrebno je imati i koordinacijsko tijelo koje bi pomagalo u komunikaciji između različitih razina vlasti, osiguravajući međuinstitucionalnu suradnju. Naravno, tomu treba dodati i pravnu usklađenost s EU-om, razvoj institucionalnih kapaciteta, akreditaciju, kao i podršku poljoprivrednicima, uključujući i edukaciju korisnika.
Gubici
Izostanak dogovora generira situaciju u kojoj značajno zaostajemo za susjedima, a u smislu financijskih prilika federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić još je prošle godine tijekom regionalne konferencije posvećene novim tehnologijama u agraru Agro.Rocks, koja je održana u Osijeku, naglasio kako je zbog neuspostave IPARD strukture u posljednjih 15 godina BiH izgubila na stotine milijuna KM sredstava koja bi nam dobro došla za strukturne reforme poljoprivrednog sektora u BiH.