Bijes među građanima

Prvi put u 74 godine podižu dob za odlazak u mirovinu

Luka Batelic/PIXSELL
11.01.2025.
u 20:45

Postupno će podizati dob za odlazak u mirovinu prvi put od 1950-ih, objavile su vlasti i tako implicitno priznale da se zemlja suočava sa starenjem stanovništva i sve manjim proračunom za mirovine

Stanovništvo svijeta sve je starije, a tome svjedoče i zakoni koji sve više povećavaju zakonsku dob za odlazak u mirovinu. Početak nove 2025. godine osim u Hrvatskoj, donio je novitete i u mirovinskom sustavu drugih zemalja. U Kini će tako od 1. siječnja 2025. žene koje se bave fizičkim poslovima morati u mirovinu s 55 godina, dok su prije morale s 50, a one koje se bave uredskim poslovima umjesto s 55, morat će u mirovinu s 58 godina.

Muškarci će umjesto sa 60 godina, u mirovinu od ove godine ići sa 63 godine. Od 1. siječnja 2025. godine u Kini se podignula zakonska dob za odlazak u mirovinu. Za žene koje se bave fizičkim poslovima u Kini se dob s 50 godina pomaknula na 55 godina, a za žene u uredima s 55 na 58 godina. Osim za žene, za muškarce se dob za odlazak u mirovinu podiže sa 60 na 63 godine.

Kina će postupno podizati dob za odlazak u mirovinu prvi put od 1950-ih, objavile su vlasti i tako implicitno priznale da se zemlja suočava sa starenjem stanovništva i sve manjim proračunom za mirovine. Najviše zakonodavno tijelo u rujnu 2024. odobrilo je prijedlog za podizanje zakonske dobi za odlazak za žene i muškarce, piše index.hr. Trenutna dob za odlazak u mirovinu u Kini je među najnižima u svijetu. Prema usvojenom planu, odgovarajuće dobi za odlazak u mirovinu povećavat će se svakih nekoliko mjeseci tijekom sljedećih 15 godina, rekli su kineski državni mediji. Također, umirovljenje prije zakonske dobi neće biti dopušteno, izvijestila je državna novinska agencija Xinhua, iako ljudi mogu odgoditi odlazak u mirovinu za najviše tri godine.

Od 2030. zaposlenici će također morati uplaćivati više doprinosa u sustav socijalne sigurnosti kako bi mogli ostvariti mirovinu. Do 2039. morali bi uplaćivati doprinose 20 godina da bi ostvarili mirovinu. Državna Kineska akademija društvenih znanosti objavila je 2019. da će glavni državni mirovinski fond zemlje ostati bez novca do 2035. Bila je to procjena prije pandemije covida-19, koja je teško pogodila kinesko gospodarstvo. Usporeno gospodarstvo, smanjenje državnih beneficija i desetljećima duga politika jednog djeteta stvorili su puzajuću demografsku krizu u Kini. Kineski mirovinski fondovi se prazne, a zemlji ponestaje vremena da napuni fondove dovoljno za brigu o sve većem broju starijih osoba. Tijekom sljedećeg desetljeća oko 300 milijuna ljudi, koji su trenutno u dobi od 50 do 60 godina, napustit će kinesku radnu snagu. Ovo je najveća dobna skupina u zemlji, gotovo jednaka veličini stanovništva SAD-a.

Od 1. siječnja 2025. promijenili su se uvjeti za mirovinu žena u Hrvatskoj. Naime, dobna granica za mirovinu žena povećala se za tri mjeseca pa će žene tako trebati imati 63 godine i devet mjeseci za starosnu mirovinu, dok muškarci u starosnu mirovinu idu sa 65 godina.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije