Za svaku marku bore se i studenti. Novi zakon o studentskom radu, koji je donesen u Hercegovačko-neretvanskoj županiji krajem prošle godine, donijet će brojne olakšice. Prvenstveno pri zapošljavanju preko studentskog servisa. Brojne pogodnosti nudi i Studentski centar u Mostaru, koji iz godine u godinu nudi sve više sadržaja, a aktivno su sudjelovali u kreiranju zakona. Svi studenti Sveučilišta u Mostaru i Univerziteta "Džemal Bijedić" mogu se zaposliti preko studentskog servisa, piše BHRT.
No, problem tog programa, ističu studenti, barem do donošenja novog zakona bio je manjak kontrole poslodavca te su studenti, kažu, radili teške i naporne poslove za skoro nikakve novce. "Donijet će minimalnu satnicu, donijet će popis poslova koje studenti ustvari mogu raditi, ne da se studenti izrabljuju za bilo što, što njima padne na pamet da objave ili stave oglas. Također određeni broj sati koje student može raditi, čak sam vidjela da se može obavljati studentska praksa preko studentskog servisa", kazala je studentica pete godine na Sveučilištu u Mostaru Iva Babić.
Krajem prosinca 2024. godine donesen je zakon o studentskom radu Hercegovačko-neretvanske županije u čijem stvaranju je sudjelovao Studentski centar Mostar. Zahvaljujući ovom zakonu, studenti će biti u prilici da dodatno popune svoj proračun i olakšaju studentske dane. Studentski centar u Mostaru već niz godina ima svoj servis putem kojeg zapošljavaju velik broj studenata, ističe ravnateljica.
"U zakonu smo planirali da studenti koji rade poslove za koje se ujedno i studentski obrazuju, da će se njima to verificirati kao studentska praksa. To je jedna velika novost i jedan veliki benefit studentima, što znači nakon završetka studija pa i u tijeku nastavnog procesa puno će im značiti da mogu svojim mentorima donijeti studentsku praksu", ističe Anita Glibić, ravnateljica Studentskog centra Mostar.
Donošenjem ovog zakona gdje će se definirati koji su to pomoćni poslovi koje će studenti moći obnašati, Vlada Hercegovačko-neretvanske županije, kako navodi ravnateljica Glibić, donijet će minimalnu studentsku satnicu, a Ministarstva obrazovanja i rada ostale zakonske akte te se nadaju da će time zapošljavati još veći broj studenata kako bi im se olakšao financijski dio po pitanju studiranja.
"Nalazimo se u siječnju, mjesecu kada jedan dio studenata napušta studentske domove zbog završetka jednog semestra, ulaska u druge, no kod nas to nije slučaj. Svi smještajni kapaciteti su popunjeni i još uvijek imamo veliku listu čekanja", napominje Glibić. Studenti koji svoje dane provode u Studentskom centru to plaćaju iznosom od 165 konvertibilnih maraka, a županije doprinose troškovima studenata subvencijama od 230 do 250 KM, što čini ukupan iznos oko 420 KM, objašnjava Glibić. Osim stanara Studentskog centra, svi studenti Sveučilišta imaju pravo na doručak u Centru, a svaki obrok iznosi 3,50 KM, piše BHRT.