Bosna i Hercegovina u idućem desetljeću treba uložiti 6,8 milijardi dolara u zaštitu stanovništva, imovine i gospodarstva od štetnih i rastućih utjecaja klimatskih promjena, navedeno je u objavljenom izvješću Grupacije Svjetske banke o klimatskim promjenama i razvoju za Bosnu i Hercegovinu.
U izvješću se ističe kako bi štete prouzročene klimatskim promjenama do 2050. mogle smanjiti ekonomiju Bosne i Hercegovine za čak 14 posto. S obzirom na to da su poplave uzrok više od 90 posto šteta povezanih s klimom, u izvješću se naglašava potreba za rješenjima utemeljenim na prirodi, kao što su obnova poplavnih ravnica i očuvanje tresetišta, u svrhu povećanja otpornosti i poticanja ekonomskog rasta.
- Klimatske promjene ne predstavljaju samo okolišni izazov nego i izravnu prijetnju ekonomskoj stabilnosti, javnom zdravlju i socijalnom blagostanju u Bosni i Hercegovini - rekao je Christopher Sheldon, šef Ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
- Nedavne razorne poplave u BiH, osobito u Jablanici, ozbiljan su podsjetnik na ljudsku cijenu klimatskih katastrofa koje pogađaju živote, osnovna sredstva za egzistenciju i čitave zajednice. Poduzimanjem odlučnih aktivnosti sada Bosna i Hercegovina može ublažiti buduće rizike i otvoriti mogućnosti za održivi rast - dodao je.
Pravodobna ulaganja u prilagođavanje klimatskim promjenama, osobito u infrastrukturu za zaštitu od poplava, u velikoj mjeri mogu zaštititi ekonomiju zemlje. Proaktivne mjere mogu smanjiti potencijalni gubitak BDP-a zbog klimatskih promjena, uz istodobno otvaranje radnih mjesta, unaprjeđenje vještina i povećanje prilika za trgovinu. Projekcije pokazuju da svaki euro potrošen na prilagođavanje klimatskim promjenama ostvaruje povrat do deset eura, što upućuje na velike ekonomske koristi takvih inicijativa.