Bosna i Hercegovina - Ministarstvo obrane i Oružane snage BiH (OSBiH) domaćini su Međunarodne vojne vježbe REGEX 16 u sklopu koje će biti angažirano oko 1.000 vojnika iz više od deset zemalja, a koja će biti izvedena u kasarni OSBiH “Kozara” u Banjoj Luci i na vojnom poligonu “Manjača” od 24. do 27. listopada.
Radi se o vježbi, koja će prvi put biti realizirana u zemlji koja nije članica NATO-a, a u čijem će fokusu biti podrška miru, regionalna suradnja i stabilnost.
Kako je Feni rečeno u Ministarstvu obrane BiH (MOBiH), organizacija i realizacija te vježbe korespondiraju s opredjeljenjem Bosne i Hercegovine da postane dijelom euroatlantske obitelji.
U vezi s tim, MOBiH i OSBiH odlučili su prihvatiti organizaciju te vježbe, pozivajući partnere da putem zajedničkog angažmana razmijene iskustva u dostizanju standarda interoperabilnosti i razvijanja već ostvarenih operativnih sposobnosti.
- Cilj vježbe REGEX 16 jeste obuka i unapređenje operativnih sposobnosti komandi i jedinica zemlje-domaćina i partnerskih zemalja u planiranju i izvršenju operacija podrške miru u realnom vremenu i multinacionalnom okruženju - navode iz MOBiH-a, potcrtavajući da je Planom vježbe predviđena provjera primjenjivosti doktrinarnih publikacija koje reguliraju i podržavaju kolektivnu obuku i proces planiranja.
Vježba će, također, doprinijeti unapređenju standarda interoperabilnosti zajedničkim djelovanjem snaga regionalnih partnera.
Iz MOBiH-a ističu da vježba REGEX ima i specifične zadatke kada se radi o nivou komande brigade te uvježbavanju procesa donošenja vojnih odluka na taktičkom nivou i osiguranja funkcioniranja komande i kontrole u provođenju operacija podrške miru, u skladu s utvrđenim pravilima angažiranja u toj misiji.
Istovremeno, navode da će se na terenu 'uigravati' određeni elementi operacija podrške miru, uključujući i različite aspekte civilno-vojne suradnje, reagiranja u nepredviđenim situacijama, evakuacije i druge aktivnosti u sklopu planiranog scenarija.
U sklopu REGEX-a sudjelovat će zemlje-članice raznih programa partnerske suradnje s NATO-om i to zemlje članice programa Parnerstvo za mir (PfP) – Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Srbija, Ukrajina, zatim Gruzija i Armenija, zemlje mediteranskog dijaloga Jordan i Tunis, iz programa istanbulske inicijative za saradnju - Ujedinjeni Arapski Emirati, te Pakistan iz programa partneri širom svijeta i snage i štabni oficiri EUFOR-a.
U planiranju vježbe bile su uključene i druge zemlje, među kojima, Azerbejdžan, Moldavija, Maroko i Kirgistan, koje ne sudjeluju u finalnoj fazi vježbe.
REGEX je koncept međunarodnih vojnih vježbi koji se realizira na inicijativu Komande združenih snaga NATO-a u Napulju (Joint Force Command - JFC), a realiziranje ovakve vježbe od izuzetnog je značaja za državu Bosnu i Hercegovinu, Ministarstvo obrane i Oružane snage BiH, o čemu govori i činjenica da je BiH prva zemlja koja je preuzela ulogu domaćina, a nije članica NATO-a.
U procesu planiranja REGEX-a realizirano je sedam radionica ( četiri u Sarajevu i tri u Banjoj Luci ), a na svakoj radionici sudjelovalo je 30 oficira iz partnerskih zemalja, te pripadnici OSBiH i mentori iz NATO-ove komande iz Napulja (JFC), koji će zajedno sa savjetnicima iz NATO-ovog štaba Sarajevo biti angažirani na evaluaciji ove vježbe.
NATO-ov štab Sarajevo je u sklopu pripreme vježbe imao savjetodavnu ulogu, što je umnogome olakšalo taj proces, te, istovremeno, omogućilo pravilnu upotrebu NATO doktrinarnih publikacija koje tretiraju oblast kolektivne obuke i planiranja vježbi, rečeno je Feni u MOBiH-u.